Pieczywo żytnie
Najbardziej charakterystyczne dla naszego obszaru. Pieczone od pokoleń, szczególnie na wsi. Na pewno kiedyś nie wyglądało tak jak teraz i pewnie nie podobałoby sie dzisiejszemu konsumentowi. Ten chleb był zbity i zwarty, miał twardą, grubą skórę, która chronila go przed wysychaniem. Bylo to konieczne, ponieważ chleba nie pieklo sie co 2 dni, ale co 2-3 tygodnie.
W tej chwili narzekamy na jakość naszego pieczywa w sklepach, ale z drugiej strony chcemy, żeby było one piękne i puszyste, a do tego zdrowe. Niestety jedno z drugim nie da się pogodzić.
Najzdrowszym pieczywem, jesli chodzi o zawartość cennych składników, jest właśnie ciemny, mało atrakcyjny z wyglądu chleb z mąki żytniej, grubo mielonej, sporządzony na zakwasie. Takiego chleba nie musimy zjeść dużo, żeby sie nasycić. Wystarczy jedna kromka, która nie tylko będzie nam smakowala, ale też dostarczy wiele wartościowych składników z pełnego ziarna m.in. dużo ważnego dla prawidlowego odżywiania błonnika.
Niestety pieczywo sporządzone jedynie z mąki żytniej jest trochę cieżkostrawne, czyli nie przeznaczone dla osób z tzw. delikatnym żołądkiem. Takie osoby powinny jeść ciemne pieczywo z mąki pszennej razowej bądź pieczywo mieszane.
Pieczywo żytnie to zasadniczo takie, do którego użyto tylko mąki żytniej jasnej lub ciemnej. Ale często jest tak też nazywane pieczywo z małym dodatkiem mąki pszennej od 10%-30%. Mąkę pszenną dodaje się najczęściej wtedy, kiedy chcemy uzyskać formę bochenka. Dodatek mąki pszennej, najlepiej wysokobiałkowej, poprawia strukturę ciasta chlebowego bez dodawania drożdży, ale nie zmienia zasadniczo smaku pieczywa żytniego. Dlatego w tym dziale umiesciłam też kilka takich przepisów, głównie zainspirowanych przepisami J.Hamelmana (żytni 90%,80%).
Komentarze
Pozwól mu rosnąć dłużej.
Przerośnięty chleb w formie można lekko uratować wkładając go do zimnego piekarnika i nastawiając właściwa temperaturę. Gdy włożysz od razu do gorącego może szybciej opasc.
Niestety, moja strona jest już bardzo stara i dziurawa. Niektóre artykuły znikają, niektórych nie widać. Przykro mi.
Właśnie się zbierałam napisać, ze wszystko jest właśnie w tym dziale.
Słód nie zastępuje cukru bądź melasy. On zreszta prawie wcale nie jest słodki. Pamietam, bo próbowałam kiedyś wyprodukować w domu. On ma właściwości poprawiające jakość pieczywa.
Przeczytaj odpowiedz niżej do Łucji
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.