bread 1

Zakwas

porady nt. hodowli, wykorzystania i przechowywania zakwasu
bread 2

Pieczywo drożdżowe

proste wypieki, pieczywo na zaczynie
bread 4

Domowa piekarnia

wyposażenie domowej piekarni, dobra mąka, miary i wagi w kuchni
bread 6

Szkolenia z pieczenia

Wspólne pieczenie w małych grupach

Masz pytania?

Jeśli masz pytanie - zadaj je w odpowiednim dziale w komentarzach. Wszyscy mieli na początku podobne problemy i chętnie Ci pomogą.

Odwiedź także mój blog: kuchenne pogawędki

Wasze komentarze

 • Pumpernikiel

  Małgorzata Zielinska Małgorzata Zielinska 24.03.2015 20:41
  Maka razowa zytnia typ 2000 występuje na rynku w postaci drobno i grubo mielonej. Taką grubo mielona ...
   
 • Pumpernikiel

  mania mania 24.03.2015 17:04
  Chcialabym upiec pumpernikla, ale mam watpliwosci dotyczace maki. Co to znaczy maka zytnia razowa ...
   
 • Chleb żytni razowy

  Małgorzata Zielinska Małgorzata Zielinska 24.03.2015 11:39
  Jak zrobic zaczyn do tego, rownież do innych chlebow zytnich, jest opisane dokładnie w dziale ...
   
 • Chleb żytni razowy

  Joanna Joanna 24.03.2015 10:21
  Witam Bardzo chce zrobić ten chleb ale nigdzie nie mogę znaleźć jak dokładnie robić zaczyn . Domyślam ...
   
 • Pumpernikiel

  Bożena Bożena 23.03.2015 18:59
  Osiągnęłam docelową gramaturę 1 bochenka pumpernikla. :D Podwoiłam masę składników i upiekłam ...
prosty chleb

"......W starożytnym Egipcie niewolnica zapomniała o pozostawionej na słońcu papce zbożowej, którą przygotowała wcześniej do upieczenia placków. Kiedy spostrzegła, że mieszanina zaczęła fermentować w cieple, przestraszyła sie i żeby nie byc posądzoną o marnotrawstwo, upiekla placek mimo to. Podczas pieczenia okazalo sie jednak, że placek niespodziewanie urósl. I w ten sposób wynaleziono zakwas. .."

Tę historię przeczytałam na niemieckiej stronie Der Sauerteig, z której dużo się nauczyłam zaczynając piec na zakwasie.

Czy to tylko legenda - nie wiem? Ale są w niej rzeczy prawdziwe: zakwas wynaleziono rzeczywiście w Egipcie ok. 2000 roku p.n.e., powstaje on z mieszanki mąki z wodą oraz potrzebuje do swojego rozwoju dużo ciepła.

Sposób zakwaszania ciasta i spulchniania go przy pomocy zakwasu pozostał na przestrzeni wieków niezmieniony do dnia dzisiejszego. Po drodze doszły jedynie formy dodatkowe jak np. drożdże, które zacząły wspomagać zakwas, a potem zupełnie go wypierać. W 19.wieku zacząto używać zakwasu jedynie do wypieku chleba żytniego, zaś w pszennych i mieszanych przestawiono się głównie na drożdże.

Historia zakwasu mogla się zacząć juz przed 12 tysiącami lat, kiedy człowiek nauczyl sie mleć zboże. W dzisiejszej Syrii znaleziono narzędzia do mielenia zbóż z tamtego okresu. 

Na pewno zakwaszanie mąki bylo stosowane niezależnie w różnych częściach świata. W Europie (na terenie dzisiejszej Szwajcarii) pierwsze wzmianki o zakwaszaniu ciasta pochodzą jeszcze z czasów przed narodzinami Chrystusa. Początek celowego zakwaszania ciasta chlebowego nie da sie precyzyjnie ustalić. Pierwsze wzmianki o zakwasie pochodzą z Egiptu. Co prawda nie można stwierdzić z całą pewnością, że chodzi o chleb na zakwasie, być może była to tylko przypadkowa fermentacja zmielonego ziarna, jak w przypowieści o niewolnicy.

W Biblii jest wzmianka o niezakwaszanym pieczywie (maca), co daje przypuszczenie, ze używano równiez pieczywa na zakwasie.

Grecy przejeli prawdopodobnie pieczenie chleba od Egipcjan. Pierwszy zapis opowiada o zmielonej pszenicy pomieszanej z sokiem winogron wystawionej na slońce, w ten sposób przy okazji produkcji wina, doszlo do spontanicznej i niespodziewanej fermentacji.

___________________________________________________________________________________

Zapraszam serdecznie do mojej domowej piekarni ! Bądzcie moimi gośćmi i czujcie sie tutaj dobrze. Ale pozwólcie, że jako gospodyni będę unikała tutaj gości, którzy nie potrafią się zachować i więcej ich nie zaproszę. 

Ta strona jest moja własnością, nie zamieszczam tutaj żadnych linków do sklepów, młynów itp. Proszę też bardzo o nie wklejanie takich ofert do Księgi Gości oraz Komentarzy.

Jesteście w moim domu i ja czuwam nad atmosferą tego miejsca. To tyle gwoli wyjaśnienia, dlaczego m.in. usuwam pewne komentarze, które nic nie wnoszą, a tylko niepotrzebnie wydłużają już i tak przydługie wątki...

 

Codziennie dostaje kilka do kilkunastu listów, z ktorych oczywiście bardzo sie cieszę, ale niestety nie na wszystkie jestem w stanie odpowiedzieć, przepraszam..

Przyznaje, powodzenie strony przerosło moje oczekiwania, gdybym to dzisiaj wiedziala pewnie bym nie zaczynała.

Teraz moge sobie tylko od czasu do czasu posypywać ze skruchą głowę popiołem.

Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam
Małgorzata Zielinska

Możesz się ze mną skontaktować > LIST 

Komentarze   

0 #252 Piotr 2015-03-21 08:53
piekę chleby na zakwasie od roku. Mam problemy i z zakwasem, i z wyrastaniem chleba zimą a latem jest super. Domu nie przegrzewamy, więc zapewne chodzi o temperaturę. Jaka jest minimalna, optymalna i maksymalna dla zakwasu? Jaki wpływ maja wahania. Czy ktoś ma jakieś patenty na zimę? Będę wdzięczny za podpowiedzi.
Cytować
+1 #251 Andrzej 2015-02-26 17:45
Od kilku lat robię chleb na zakwasie, który powstał dzięki tej stronie, lecz ostatnio chleb mi pęka odchodzi skórka w czym może być problem.
Cytować
+2 #250 basia 2015-02-17 16:06
Witam .Już kilka lat temu piekłam chlebek na Pani przepisach łącznie z robieniem zakwasu.Mam pytanie.Czy da się upiec chleb na zakwasie w automacie?? Zakupiłam taki ponieważ moje dziecko nie może jeść białego pieczywa.Zrobiłam już zakwas jest dosyć gęsty ma 5 dni .Proszę o jakis przepis w jaki sposób go zrobic
Cytować
+2 #249 Edyta 2015-02-09 10:03
Witam, co zrobić, żeby moje chleby nie miały kwaśnego posmaku? Zazwyczaj na drugi, trzeci dzień od upieczenia. Co robię nie tak? Będę wdzięczna za pomoc.
Cytować
+1 #248 Edyta 2015-02-09 09:41
Witam. Mam taki problem, że moje chleby po kilku dniach, najczęściej trzeciego dnia od upieczenia, zaczynają mieć kwaśny smak. Co jets tego przyczyną i jak tego uniknąć? Dziękuję.
Cytować
0 #247 Małgorzata Zielinska 2015-02-03 07:26
Rozumiem, ze pieczesz wg własnej receptury. Bardzo mozliwe, ze dajesz zbyt dużo zakwasu i chleb przerasta albo popędzasz go podwyższona temperatura. Tak " popędzany" chleb jest trudny do sterowania. Przerosniety jest właściwie nie do uratowania.
Gruba skóra to prawdopodobnie efekt wysychania podczas rośnięcia. Spróbuj szczelnie owinąć formę, zeby powierzchnia chleba nie obeschła.
Problem bladej skorki leży prawdopodobnie w nierównomiernym grzaniu piekarnika. Mozna po wyjęciu chleba z formy dopiec go luzem na kratce.
Cytować
+1 #246 Aleksandra 2015-02-03 04:26
Teraz mam problem aby upilnować ostatnią fazę wyrastania. Zdarza się, że ciasto jest przerośnięta. Najczęściej urośnie i samo opada zanim włożę do piekarnika, czasem samo opada ale już w piekarniku i więcej nie rośnie.
Co zrobić z takim ciastem?
Czy je wyrzucić, a może upiec?
Czy można je jakoś uratować by nie było zbyt kwaśne i zbyt kruche po upieczeniu?
Niestety moje ciasto nie bardzo chce wyrastać w zimnym.
Kwestia upieczonego chleba.
Chleby mają twardą brązową skórkę o grubości ok3mm. Spód jest zawsze bardzo jasny, ale zawsze wydają głuchy dźwięk przy pukaniu. Zmiana półki w piekarniku niewiele pomogła. Powinnam poeksperymentować z temperaturą, ale boję się, że wtedy nie dopiecze się w środku.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Cytować
+1 #245 Małgorzata Zielinska 2015-02-02 21:39
Od konca:
Jesli zakwas ma 2 tygodnie to nie potrzeba go dokarmiać codziennie bądź co 2-3 dni. Nie ma potrzeby tez go mieszać. Szczególnie w lodowce mozemy dać mu spokój. :-)
Gotowy zakwas używamy do chleba, chowamy jego resztkę do lodówki, a dokarmiamy wtedy gdy chcemy zrobic zaczyn na nowy chleb.

Nie mam pojęcia dlaczego jeden zakwas jest gesty a drugi rzadki :-x Do tego rzadkiego dodałabym po prostu wiecej maki, bo łatwiej przechowuje sie gesciejszy.
Cytować
+1 #244 Justyna 2015-02-02 15:05
Witam p.Małgosiu. Niestety mojego pierwszego zakwasu nie udało się uratować-pojawiła się pleśń Zrobiłam od podstaw nowy a właściwie 2 takie same Mają już 2 tygodnie i wszystko jest ok. Dziś piekłam na nich mój pierwszy chleb (niewiele wspomogłam go drożdżami -tylko 1/2 zalecanej w przepisie porcji ponieważ uznałam że 2 tygodniowy zakwas chyba jeszcze nie jest zbyt mocny) Chlebek wyszedł super od razu na ciepło zjedzony został cały bochenek.Moje pytanie dotyczy konsystencji zakwasu: oba zakwasy robię z tej samej mąki wody stoją obok siebie w tej samej temp mieszam tą samą łyżką dokarmiam w tym samym czasie oba są w podobnych słoikach a jednak jeden jest gęsty a drugi zdecydowanie rzadki I tu moje pytanie wynikające z czystej ciekawości dlaczego? I drugie pytanie: Zakwas który dokarmia się codziennie miesza się po 12h od karmienia A czy zakwas który dokarmiam co2, 3 dzień należy mieszać codziennie? Nigdzie nie znalazłam na to pytanie odp a nie chciałabym stracić już mojego skarbu.
Cytować
-2 #243 Alicja 2015-01-22 14:15
"W starożytnym Egipcie niewolnica zapomniała ...Czy to tylko legenda ?..._Oczywiście ponieważ w Starożytnym Egipcie nie było niewolnictwa
Cytować
0 #242 Małgorzata Zielinska 2015-01-07 21:05
Taki zakwas trzeba od razu zużyć do pierwszego chleba i zostawić sobie tylko kilka łyżek. Do następnego wypieku zaś trzeba te ilosc dokarmić większa ilością maki i wody, tak aby co najmniej ja podwoić. Dodanie 3 Łyżek maki i wody do 300g to błąd.
Cytować
0 #241 Ania 2015-01-07 14:10
Witam Pani Małgosiu,

zgłębiam pani stronę już od kilku dni, tyle informacji o zakwasie i chlebie, kopalnia wiedzy :-)
Mam pytanie odnośnie zakwasy jaki otrzymałam w młynie ok 300g (poszłam na łatwiznę :( ), przed pieczeniem wyjęłam go z lodówki, postał w temperaturze pokojowej, potem dodałam do niego 3 łyżki mąki żytniej razowej i 3 łyżki wody i odstawiłam na parapet nad grzejnikiem na ok 3 h. Niestety niewiele się powiększył, zużyłam prawie cały do wypieku chleba. Jak taki gotowy zakwas obsługiwać? Jakie są proporcje i czas, żeby coś zostało do następnych wypieków?
dziękuję bardzo za podpowiedź
Cytować
0 #240 Monika 2014-12-17 15:13
Cytuję Małgorzata Zielinska:
Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie.
Ale Typ maki nie moze miec wpływu na czas rośnięcia chleba. To albo zły produkt albo receptura.

udało się, do rozmnożenia wzięłam 720 żytnią, co prawda też długo wyrastał , ale już 3 godzinki a nie 12!!! mam nadzieję, że się zakwas uchowa, bo sobie nie wyobrażam świąt bez domowego chlebka, dzięki i pozdrawiam
Cytować
-1 #239 Malwina 2014-12-16 13:06
hej, mam takie pytanie, dostalalm od kolezanki zakwas i trzymam go w lodowce juz 3 miesiac. Czy on sie jeszcze do czegos nadaje czy do wyrzucenia. Nic z nim nie robilam, jaki dostalam taki lezy w lodowce.
Cytować
+1 #238 Małgorzata Zielinska 2014-12-13 15:54
Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie.
Ale Typ maki nie moze miec wpływu na czas rośnięcia chleba. To albo zły produkt albo receptura.
Cytować
0 #237 Monika 2014-12-13 15:42
Cytuję Małgorzata Zielinska:
Odśwież go po prostu. Weź maleńka ilosc, max 2-3 łyżki dodaj porcje świeżej maki i wody. Powtórz to kilkakrotnie. Jeśli bedzie marnie przyrastał odrzuć polowe wyhodowanej porcji i dokarm jeszcze raz.
Zakwas nie powinien pachnieć octowo. Staraj sie startować zawsze z małej ilosci zakwasu i uaktywniać go przed dodaniem do zaczynu.

Zawsze tak robię jak Pani pisze. Zaczynam się zastanawiać czy to może być wina mąki? do zakwasu używam razowej 2000 a do chleba chlebowej 750 i 850 pszennej. czy któraś z nich może być niedobra?
Cytować
-2 #236 Małgorzata Zielinska 2014-12-13 13:28
Odśwież go po prostu. Weź maleńka ilosc, max 2-3 łyżki dodaj porcje świeżej maki i wody. Powtórz to kilkakrotnie. Jeśli bedzie marnie przyrastał odrzuć polowe wyhodowanej porcji i dokarm jeszcze raz.
Zakwas nie powinien pachnieć octowo. Staraj sie startować zawsze z małej ilosci zakwasu i uaktywniać go przed dodaniem do zaczynu.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Odrobina statystyk

Dzisiaj 32

Wczoraj 1744

Tydzień 7968

Miesiąc 45565

Wszystkich 12568777