Ikona z chlebem

Zakwas

porady nt. hodowli, wykorzystania i przechowywania zakwasu
bread 2

Pieczywo drożdżowe

proste wypieki, pieczywo na zaczynie
bread 4

Domowa piekarnia

wyposażenie domowej piekarni, dobra mąka, miary i wagi w kuchni
bread 6

Szkolenia z pieczenia

Wspólne pieczenie w małych grupach

Masz pytania?

Jeśli masz pytanie - zadaj je w odpowiednim dziale w komentarzach. Wszyscy mieli na początku podobne problemy i chętnie Ci pomogą.

Odwiedź także mój blog: kuchenne pogawędki

Wasze komentarze

 • Chleb Alzacki z ziarnem

  Piotr Piotr 24.11.2015 17:17
  dałem mniej wody niż w przepisie ale i tak ciasto było bardzo rzadkie. Mieszałem w misce bo nie dało ...
   
 • Bagietka najprostsza

  Małgorzata Zielińska Małgorzata Zielińska 24.11.2015 14:30
  Dobre pytanie :lol: Kiedy publikowałem ten przepis w 2005 r. nasze piekarniki domowe nie osiągały ...
   
 • Chleb Alzacki z ziarnem

  Małgorzata Zielińska Małgorzata Zielińska 24.11.2015 14:25
  Jesli chleb bardzo sie kruszy, to prawdopodobnie ciasto było za geste. Spróbuj zrobic luźniejsze ...
   
 • Bagietka najprostsza

  Piotr Piotr 24.11.2015 12:32
  ile °C ma temperatura najwyższa?
   
 • Chleb Alzacki z ziarnem

  Piotr Piotr 24.11.2015 12:26
  wyszedł bardzo dobry, chyba mój najlepszy jak dotychczas. Zboże w chlebie bije słonecznik czy dynię.
zakwasy

Jak zrobić zakwas i dlaczego nie należy się go bać?

Dlaczego do chleba z mąki żytniej musi być koniecznie użyty zakwas?

Jeśli ktoś próbował już pieczenia chleba żytniego tylko na drożdżach, musiał się przekonać, ze to niestety niemożliwe. Nawet, jeśli mąka żytnia stanowi tylko część użytej do wypieku, jest to trudne. Początkującym piekarzom najlepiej wychodzą chleby z maki pszennej. Maka pszenna ma dużo białka, które jest odpowiedzialne za ilość glutenu, ten zaś tworzy jakby siatkę trzymającą całą strukturą ciasta chlebowego. Dlatego też z mąki pszennej łatwo uformować bochenek, który spokojnie trzyma kształt; z mąki żytniej zaś lepiej piec w formie.

Maka żytnia zawiera mało glutenu i musi być on aktywowany przez ukwaszenie. Poza tym żyto zawiera enzymy, które przeszkadzają w budowaniu odpowiednich struktur w miękiszu chleba. Dodatek ciasta zakwaszonego jest niezbądny, żeby zahamować ten proces. W procesie zakwaszenia biorą udział bakterie odpowiedzialne za produkcję kwasu mlekowego i octowego. 
Kultury kwasowe w cieście żytnim rozmnażają się bardzo chętnie. Dlatego tez zakwas żytni jest najkwaśniejszym ze wszystkich zakwasów. 

Podsumowując: Kto chce upiec chleb z przewaga mąki żytniej potrzebuje zakwasu. Chleb żytni upieczony tylko z dodatkiem drożdży jest zbity i niesmaczny. Czyli inaczej mówiąc maka żytnia wymaga koniecznie zakwaszenia. Pszenna nie wymaga, ale zakwaszanie jej też jest możliwe. Chleb pszenny na zakwasie jest dużo bardziej aromatyczny i znacznie dłużej świeży niż ten pieczony tylko przy pomocy drożdży. 

J a k   w y h o d o w a ć   z a k w a s ?

Zrobienie zakwasu jest bardzo proste. I wszystko, co do tego potrzebujemy, mamy zazwyczaj w domu, czyli mąkę i wodę. Mąka powinna być razowa, nie oczyszczona, a woda dobrej jakości, nie chlorowana.

Poniżej kilka metod wyhodowania zakwasu w domu:

1. Dawniej robiono zakwas wlewając letnia wodę do glinianego garnka z mąką żytnią i tą dość rzadką mieszaninę pozostawiano na 3 dni. Po gruntownym rozmieszaniu dodawano świeżą porcje maki i wody i po odstawieniu jeszcze na 24 godziny powstawał zakwas. 


2. Inna równie stara metoda mówi, ze należy mąkę i wodę dodawać porcjami, co 24 godziny. Garść mąki, najlepiej razowej, mniej więcej 100g mieszamy gruntownie z letnią wodą, aby otrzymać dość gęstą papką konsystencji ciasta na racuchy, bądź kwaśnej śmietany. To wszystko zostawiamy w cieple (optymalnie byłoby w pobliżu grzejnika). Co 12 godzin dobrze jest tę papkę dokładnie wymieszać, tak, aby pokazały się pęcherzyki powietrza, znowu przykryć i odstawić w spokoju. Każdego dnia dodawać garść mąki i trochę wody, do uzyskania konsystencji jak wyżej i tak przez 4-5 dni.
Optymalna temperatura do rozwoju zakwasu to miedzy 25° a 30° C. W niższej zakwaszanie trwa dłużej, czasami zupełnie się nie udaje; w wyższej zaś fermentacja jest zazwyczaj wstrzymana.

Świeżo wyhodowany zakwas używamy od razu do upieczenia pierwszego chleba, zostawiając małą ilość (50-100g) która będzie naszym "starterem" albo mówiąc po polsku zaczątkiem do następnych wypieków.

Tę pozostawioną ilość należy przechowywać w lodówce w szklanym słoju, lekko przykrytym. Używając go potem, skracamy sobie czas oczekiwania na nowy zakwas przy następnym pieczeniu o ok. 2 dni.

Częstym problemem opisywanym przez początkujących piekarzy jest zbyt niska temperatura panująca w mieszkaniu. W lecie jest na to prosty sposób, a mianowicie wystawienie zakwasu na słoneczną stronę okna (ale nie bezpośrednio na słońce), zimą zaś postawienie naczynia w pobliżu grzejnika, otulenie go kocem, ustawienie pod lampą, lub jak to opisują niektórzy na forach internetowych, ustawienie zakwasu bezpośrednio na komputerze, podczas jego pracy.
Mieszanina pozostawiona w cieple zaczyna pokrywać się delikatnymi bąbelkami i robi się kwaśniejsza. Kwaśnienie mąki można dobrze wyczuć, bąbelki zaś nie muszą być zawsze dobrze widoczne (to zależy od rodzaju i ilości bakterii, które się rozmnażają w mieszance). Po wytworzeniu się odpowiedniej kwaśności, zewnętrzne objawy fermentacji trochę ustępują.

To również jest przyczyna zaniepokojenia mniej doświadczonych piekarzy-amatorów: "mój zakwas tak pięknie bąbelkował, a teraz się uspokoił - co mu się stało?". Absolutnie nic, to jest normalne. 

Początkujących, ale również i doświadczonych piekarzy zajmuje przede wszystkim stan zakwasu. A ocenić go można tylko na podstawie wyglądu, zapachu i konsystencji.  

Zapach zakwasu zależy od użytej mąki. Mąka żytnia razowa pachnie dość intensywnie. Kiedy proces fermentacyjny się ustabilizuje, zapach poprawi się. Może to być zapach zbliżony do zapachu twarogu, owoców cytrusowych, albo jabłka. 

Może sie zdarzyć, ze zakwas bąbelkuje mocno lub tez odwrotnie jest dosyć spokojny, bądź wydziela bardzo kwaśny zapach (to się zdarza często z mąką żytnią), lub pachnie delikatnie owocowo (maka orkiszowa). Lekki zapach octowy tez nie jest niczym nieprawidłowym; także lekko alkoholowy bądź acetonowy zapaszek (szczególnie wtedy, gdy zakwas stal długo w lodówce) jest rzeczą normalną. We wszystkich tych przypadkach obowiązuje jedna zasada: tak długo jak nasz zakwas nie pachnie całkiem paskudnie, możemy założyć, ze jest w porządku. 

Kolor zakwasu może być różny: od jasnobeżowego aż do brązowego, co też zależy od rodzaju użytej mąki oraz wieku ciasta. Zakwasy z mąki pszennej, jak tez całkiem młode maja kolor jasny. Te na bazie maki żytniej, szczególnie świeżo zmielonej z całego ziarna są ciemniejsze. I w tym wypadku, tak długo jeśli nie zmienia koloru na czerwony, zielony, niebieski lub czarny i nie pokrywa się "włosem" czyli nie pleśnieje, możemy zakładać, ze jest dobry.

Również normalne jest rozwarstwienie płynów w słoiku, a takze jaśniejsze, żółtawe bądź prawie białe plamy na powierzchni zakwasu.

Te wszystkie objawy, które nas niepokoją,  zazwyczaj znikają po dodaniu świeżej mąki i wody, czyli solidnym dokarmieniu i wymieszaniu.

Zasada brzmi: Tak długo, gdy zakwas nie zmienia drastycznie koloru, nie pachniei przeraźliwie, nie pleśnieje, możemy zakładać, że żyje i tylko czeka na pożywienie.

Proszę, dajcie swojemu zakwasowi czas i spokój. Zaglądając do niego co chwile, po pierwsze nie jesteście w stanie stwierdzić zmian i nie bardzo możecie mu pomóc. A stabilny zakwas czyli taki, który ma już kilka dni, bardzo trudno zepsuć.

 
Oczywiście jest wiele metod hodowaniu zakwasu. Osobiście uważam jednak, ze powyżej opisana metoda, tzn tylko mąka i woda, mimo, że dość trudne do kontrolowania i sterowania, są najbardziej efektywne i najbezpieczniejsze.

Te metody stosowały nasze babcie od lat: czyli mąka, woda i powietrze, z którego nasz zakwas wyłapuje sobie to, co mu do życia potrzebne. Dlatego tez nigdy nie przykrywamy szczelnie naczynia, w którym rośnie zakwas. Najlepiej sprawdza się przykrycie naczynia gazą, lub czystą ściereczką.

Czasami jednak fermentacja postępuje niemrawo, pęcherzyki powietrza pojawiają się, ale bardzo nieliczne. Należy wtedy wspomóc fermentacje i w trzecim dniu dokarmiania wyrzucić połowe starego zakwasu, a do reszty dodać świeżą porcje maki i wody. To powinno go ożywić. 

Bywa tez tak, ze nie dochodzi do fermentacji opisanymi wyżej metodami hodowania stosowanymi z powodzeniem u nas w Polsce, w kraju żurku, kiszonej kapusty i ogórków małosolnych.
W innych rejonach świata nie wystarczy po prostu wymieszać make z woda. Czegoś brakuje chyba w powietrzu..

Jeżeli maka i woda, mimo naszych wysiłków, nie radzą sobie same, należy wprowadzić dodatki wspomagające fermentacje. Są źródła, które polecają stosowanie do wyhodowania zakwasu rozmaitych naturalnych przyspieszaczy. Dla wszystkich tych, którzy maja powyższe problemy, można użyć do wspomagania fermentacji cukru, jak w tej recepturze na zakwas 60-godzinny, lub tez maślanki. Można zastosować również dodatek miodu i wody w której moczyły się rodzynki jak w tym przepisie.

W naszym klimacie i otoczeniu zakwas udaje się znakomicie, widać mamy sprzyjające ku temu warunki, z czego możemy się naprawdę cieszyć. 

Zdarza się jednak czasami, że fermentacja nie przebiega prawidłowo i w cierpliwie hodowanej przez kilka dni papce zagoszczą obce bakterie a na powierzchni tworzy się warstwa pleśni. Wówczas należy go wyrzucić. Używane do niego naczynie zaleca się umyć w gorącej wodzie, wysuszyć i próbować jeszcze raz z nową mąką.

Czy pieczywo na zakwasie jest szczególnie zdrowe?

Skórka ziarna zbóż zawiera dużo minerałów takich jak magnez, cynk i inne. Te minerały są łatwiej przyswajalne przez organizm człowieka po zakwaszeniu. 

C z y   z a k w a s  m o ż n a  r o b i ć   t y l k o   z   m ą k i   ż y t n i e j ?

Absolutnie nie. We Francji bardzo popularny jest wypiek na zakwasie pszennym np. bardzo rozpowszechnionego chleba francuskiego typu Pain au Levain, lub Pain de Campagne. Również do wypieku bagietek rustykalnych używa sie często zakwasu pszennego. W Stanach Zjednoczonych istnieje także tradycja wypieku pieczywa na zakwasie pszennym, a nawet w Afryce używa się zakwaszonego ciasta do placków kukurydzianych. 

Zakwas żytni jest bardziej rozpowszechniony w krajach Europy Środkowej oraz Skandynawii.
Jeśli chodzi o uprawy zbożowe, żyto jest jedną z mniej znaczących i stanowi ok. 1% ogólnej produkcji światowej zbóż. I chyba ciągle niestety się zmniejsza. 

Kiedy mówimy jednak o typowym smaku chleba na zakwasie, myślimy automatycznie o chlebie na zakwasie żytnim, do którego używamy maki żytniej lub żytniej razowej, bo one dają ten specyficzny smak. Przy przygotowywaniu ciasta chlebowego zaś można dodawać już dowolne ilości mąki pszennej.

 

Z a k w a s   z e   s t a r e g o   c h l e b a
Jesli samodzielne wyhodowanie zakwasu z wody i mąki zupełnie sie nie udaje, możemy użyć do tego celu starego chleba, jeśli mamy pewność że był on pieczony z dodatkiem zakwasu.

Oto przepis: weż kawałek  chleba, zalej ciepłą wodą, rozdrobnij. Kiedy przestygnie, możesz dodać ociupinką drożdży, trochę mąki (ok 100g) najlepiej żytniej i szczyptę cukru . Powinna powstać mieszanina konsystencji bardzo gąstego jogurtu. Wymieszaj, przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 24 godz. Ta mieszanina powinna urosnąć, a potem lekko opaść. To co otrzymasz możesz potraktować jak zakwas, a co z nim zrobić dalej poczytaj: mamy zakwas i co dalej?  

Możesz się ze mną skontaktować:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komentarze   

0 #327 Bogdan 2015-11-04 12:57
miałem około 1 kg zakwaszonego ciasta z poprzedniego wypieku i przez nadgorliwość dodałem całość zamiast 4 łyżek(podwójna porcja na dwa bochenki). mąki i wody dodałem tyle ile jest w przepisie x 2. chyba przedobrzyłem. wyglądało to przy pieczeniu, jakby mimo niby prawidłowego wyrośnięcia jeszcze po wsadzeniu do piekarnika ciasto odgazowywało się jeszcze. następnym razem nie będę nadgorliwcem i zobaczę jakie są wyniki. pozdrawiam Bogdan
Cytować
0 #326 Małgorzata Zielińska 2015-11-04 12:50
Ad.1 tak
Ad.2 kilogram zakwasu?? To ile musiałeś dodac mąki i wody? Chyba czegoś nie rozumiem :sad:
Robiąc zaczyn staramy się wychodzic z malej ilości zakwasu, jest wtedy silniejszy
Cytować
+1 #325 Bogdan 2015-11-04 11:21
witam
pytanie do mojego chlebowego guru
1. ze względu na czas pracy nie mogę za bardzo trzymać się czasu w metodzie trójfazowej i stąd pytanie, czy mogę dokarmiać zakwas co 12 godz w trzech cyklach
2. w przepisie jest dodanie 2 łyżek zakwasu jako startera, ja chcąc odświeżyć zakwas dodałem niemal kilogram. czy to może mieć niekorzystny wpływ na "moc" zakwaszonego ciasta, ponieważ już dwa razy chleb wyszedł mi z odspojoną skórką. po włożeniu do piekarnika widziałem, jak skórka w nim pracowała. może przedobrzyłem.
będę wdzięczny za wszelkie uwagi. pozdrawiam Bogdan
Cytować
0 #324 Małgorzata Zielińska 2015-10-22 08:43
Jesli to nie była pleśń tylko biaława skorupa jaka często pojawia sie na powierzchni zakwasu to nie ma problemu.
Cytować
0 #323 Paweł 2015-10-21 20:53
Witam mam pytanie mam zakwas od jakiegoś czasu piekę na nim bez problemu chleb, ostatnio zrobiła mi się na nim skorupa z białym nalotem (delikatnie ją zdjąłem i wyrzuciłem podspodem była normalna konsystencja zakwasu jakos tragicznie nie pachniał )
Moje pytanie to czy dalej mogę uzywać zakwasu do wypieków czy muszę zrobić nowy ??
Cytować
0 #322 Małgorzata Zielińska 2015-09-29 08:20
Nie ma potrzeby przCytuję Małgorzata:
Witam
Czy zakwas przechowuje się zawsze w tym samym słoju? To znaczy, czy po odjęciu części zakwasu na zaczyn i wypiek tę pozostałą jak chcę dalej wykorzystywać to wstawiam do lodówki w tym samym słoju co był czy powinnam go przełożyć do świeżego i wyparzonego słoika?
Pozdrawiam

Nie ma potrzeby przekładania zakwasu do świeżego słoika. Wypaczanie i wymiana to tylko w przypadku zepsucia i pleśni.
Resztki "starego" zakwasu ktore pozostały na ściankach słoja czasami wystarcza do zaszczepienia nowego, kiedy zużyliśmy całość do chleba.
Cytować
0 #321 Małgorzata 2015-09-27 23:40
Witam
Czy zakwas przechowuje się zawsze w tym samym słoju? To znaczy, czy po odjęciu części zakwasu na zaczyn i wypiek tę pozostałą jak chcę dalej wykorzystywać to wstawiam do lodówki w tym samym słoju co był czy powinnam go przełożyć do świeżego i wyparzonego słoika?
Pozdrawiam
Cytować
0 #320 Małgorzata Zielińska 2015-09-08 13:46
"Optymalna temperatura do rozwoju zakwasu to miedzy 25° a 30° C. W niższej zakwaszanie trwa dłużej, czasami zupełnie się nie udaje; w wyższej zaś fermentacja jest zazwyczaj wstrzymana"
Na początku reakcja zakwasu jest zazwyczaj taka jak opisujesz. Potem zakwas sie uspokaja, ale do dalszego właściwego zakwaszania potrzebna jest stabilna i dosc wysoka temperatura.
Cytować
+1 #319 Agnieszka 2015-09-08 12:35
Cytuję Małgorzata Zielińska:
Ująć kilka łyżek i dokarmić świeża maka. Musi koniecznie miec ciepło!

Dziękuję za odpowiedź.
tylko temperatura w domu przez te kilka dni nie ulegała zmianie więc nie do końca wiem czy to akurat jest tego wina :-?
Cytować
0 #318 Małgorzata Zielińska 2015-09-08 12:07
Ująć kilka łyżek i dokarmić świeża maka. Musi koniecznie miec ciepło!
Cytować
+1 #317 Agnieszka 2015-09-08 08:20
Czytam i wertuję te strony w tą i z powrotem i już sama nie wiem.
Mój zakwas (z mąki żytniej razowej 2000) pierwszy dzień ładnie bąbelkował, w drugi po dokarmieniu mało nie wyskoczył ze słoika, a na trzeci oklapł po dokarmieniu i już bąble się nie pojawiły, wczoraj 4 dzień znowu mu zapodałam nową porcję mąki i po nocy nic ... bąbelków nie ma. Nie wiem teraz co robić czy dzisiaj znowu dodać mąki i normalnie piec na nim potem chleb, czy ująć kilka łyżek i dosypać do niego świeżej mąki i wody, czy wywalić :sad:
Robię już drugi raz (za pierwszym razem miałam to samo i go wywaliłam). A teraz nie wiem co począć, zapach ma lekko kwaśnawy ale nie jakiś tragiczny, woda się nie oddziela, nie ma pleśni, może powinnam go dogrzać żeby się ruszył ? ;-)
Za pomoc z góry dziękuję
Agnieszka
Cytować
+3 #316 Wojox 2015-06-18 20:58
Piekę zawsze 3 bochenki w foremkach. Zakwas dokarmiam już pół roku i jest cacy, wybieram z niego 3/4 do chleba i tak na okrętkę, przed pieczeniem jest pełen litrowy słoik. Za każdym razem piekę z innych rodzajów mąki, tak że jest około 2 kg mąki i 1,75 litra letniej słonej wody (łyżka soli himalajskiej). Zawsze daję 1 kg mąki żytniej, a drugi kilogram to mix, 75 dkg mąki orkiszowej, szklaneczka mąki gryczanej i pół szklaneczki pszennej pełnoziarnistej. Ale czasami stosuję inne mieszanki, często daję kminek i pestki dyni. Jak wyłożę 2 foremki, do ostatniej czasami dodaję garść rodzynek (to mój osobisty przysmak). Chleb rośnie przez całą noc i piekę rano równą godzinkę, spryskując 3 razy po wierzchu.. Polecam.. No i zagadać do chleba nie wstydzić się, to zawsze działa ;-)
Cytować
+2 #315 Wojox 2015-06-18 20:57
Witam !!
Piekę chleb na zakwasie od pół roku. Temperatura w kuchni nie jest za wysoka, raczej poniżej 20 st. A zakwas mam zawsze pachnący winkiem. Jak do niego "przysłowiowego słówka" nie zagadasz to nie wyjdzie nigdy :lol:
Cytować
0 #314 Malgorzata Zielińska 2015-06-01 10:09
Na zwykłej dosc trudno, trzeba ze wspomagaczem np. Sokiem z winogron. Ale juz na pszennej razowej, tak.
Cytować
-2 #313 Sylwia 2015-06-01 08:45
Będę sie brała po raz pierwszy za pieczenie chleba wiec chciałabym wiedziec czy mozna wyhodowac zakwas na zwyklej mace pszennej
Cytować
0 #312 Michalina 2015-04-04 15:08
Dzięki za przepis, ja mam swój patent na zakwas ale warto było poznać inny punkt widzenia ;)
Cytować
-2 #311 Paulina 2015-04-01 10:26
Cytuję Marta:
hej po raz pierwszy robię zakwas i wylądował on w toalecie. Trzeciego dnia kiedy chciałam go nakarmić zobaczyłam, że na kożuchu który utworzył się na powierzchni zakwasu jest czarna pleśń. Co może być tego przyczyną? jest za ciepło czy za zimno? za mały dostęp powietrza?

Raczej za zimno. A wyparzyłaś słoik (pojemnik) i przykrywkę przed zrobieniem zakwasu? Łyżka też powinna być przynajmniej dobrze umyta. Jak nie wyjdzie za drugim razem to zmień mąkę. Możliwe że w tej są jakaś zalążki pleśni. Korzuch w ogóle nie powinien się tworzyć.
Cytować
0 #310 Marta 2015-03-31 18:14
hej po raz pierwszy robię zakwas i wylądował on w toalecie. Trzeciego dnia kiedy chciałam go nakarmić zobaczyłam, że na kożuchu który utworzył się na powierzchni zakwasu jest czarna pleśń. Co może być tego przyczyną? jest za ciepło czy za zimno? za mały dostęp powietrza?
Cytować
+1 #309 Paulina 2015-03-21 11:08
Cytuję Elzbieta:
Mieszkan za granica i w moim pobliskim sklepie dostalam 3 rodzaje maki, jedna to zytnia typ 580 druga maka zytnia zurkowa 1400 i trzecia maka pelnoziarnista mieszana pszenno-zytnio-orkiszowa. Ktora z tych mak bedzie najlepsza na zrobienie zakwasu? pozdr Ela

Zdecydowanie żytnia żurkowa. Im grubsza i im wiecej w niej otrębów tym lepiej.
Cytować
+1 #308 Elzbieta 2015-03-18 21:09
Mieszkan za granica i w moim pobliskim sklepie dostalam 3 rodzaje maki, jedna to zytnia typ 580 druga maka zytnia zurkowa 1400 i trzecia maka pelnoziarnista mieszana pszenno-zytnio-orkiszowa. Ktora z tych mak bedzie najlepsza na zrobienie zakwasu? pozdr Ela
Cytować
0 #307 Paulina 2015-02-28 22:03
Czy mieszanie jest bardzo ważne? Mój zakwas tak pieknie się napuszył, że szkoda mi go ruszać. Mieszam go tylko jak go dokarmiam. Ma stałą temperaturę ok. 28 stopni i chyba dobrze się w niej czuje. Przy okazji przestrzegam przed zaczynaniem chodowli w niewyparzonym wcześniej słoiku. Mój pierwszy zakwas pięknie bąbelkował ale spleśniał na ściankach słoika. I musiałam wyrzucić :( Teraz ma sterylny słoik i mieszam go zawsze czystą łyżką. Pieknie rośnie i pachnie.
Cytować
+2 #306 Mirella 2015-02-07 14:36
Faktycznie „optymalna temperatura do rozwoju zakwasu to miedzy 25° a 30° C” ale czasem trudno osiągnąć ją w domu, gdzie nie grzeje się w systemie ciągłym. Idealnym rozwiązaniem okazało się połączenie termostatu grzałki akwariowej z żarówką 10-15 W.
Żarówka ogrzewa wnętrze kartonika i utrzymuje w nim STAŁĄ temperaturę (u mnie 27-28 stopni). Odległość pomiędzy żarówką, termostatem a zakwasem (lub zaczątkiem) najlepiej dobrać doświadczalnie. Warto też przy okazji zakupu grzałki zaopatrzyć się w termometr akwariowy. Usunąć gumowe elementy i samą cieniutką rurkę szklaną umieścić wewnątrz słoika. Przynajmniej na początku przygody z zakwasem ;) Koszt niewielki a radość z oglądania bąbelków w słoiku ogromna ;) Z życzeniami samych udanych wypieków :) Mi :)
Układ można obejrzeć na http://mirellaliszka.sytes.net/index.php?m=photos|show&p=1|29|349
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Statystyki

Dzisiaj 279

Wczoraj 831

Tydzień 4982

Miesiąc 20944

Wszystkich 12757942