bread 1

Zakwas

porady nt. hodowli, wykorzystania i przechowywania zakwasu
bread 2

Pieczywo drożdżowe

proste wypieki, pieczywo na zaczynie
bread 4

Domowa piekarnia

wyposażenie domowej piekarni, dobra mąka, miary i wagi w kuchni
bread 6

Szkolenia z pieczenia

Wspólne pieczenie w małych grupach

Masz pytania?

Jeśli masz pytanie - zadaj je w odpowiednim dziale w komentarzach. Wszyscy mieli na początku podobne problemy i chętnie Ci pomogą.

Odwiedź także mój blog: kuchenne pogawędki

Wasze komentarze

 • Wyposażenie domowej piekarni

  Małgorzata Zielinska Małgorzata Zielinska 18.12.2014 16:37
  Tak
   
 • Wyposażenie domowej piekarni

  Ania Ania 18.12.2014 12:29
  Czy słód pszenny lub żytni, taki jak dodaje się do piwa, można dodac również do chleba?
   
 • Wyposażenie domowej piekarni

  Ania Ania 18.12.2014 12:28
  Czy słód pszenny lub żytni który dodaje się do piwa można również wykorzystac do chleba?
   
 • pieczywo bezglutenowe

  Małgorzata Zielinska Małgorzata Zielinska 17.12.2014 15:21
  Nie jestem specjalista od żywienia ani lekarzem, ale wydaje mi sie, ze chleb niskobialkowy to właśnie ...
   
 • Zakwas - porady praktyczne

  Monika Monika 17.12.2014 15:13
  udało się, do rozmnożenia wzięłam 720 żytnią, co prawda też długo wyrastał , ale już 3 godzinki a ...
zakwasy

Jak zrobić zakwas i dlaczego nie należy się go bać?

Dlaczego do chleba z mąki żytniej musi być koniecznie użyty zakwas?

Jeśli ktoś próbował już pieczenia chleba żytniego tylko na drożdżach, musiał się przekonać, ze to niestety niemożliwe. Nawet, jeśli mąka żytnia stanowi tylko część użytej do wypieku, jest to trudne. Początkującym piekarzom najlepiej wychodzą chleby z maki pszennej. Maka pszenna ma dużo białka, które jest odpowiedzialne za ilość glutenu, ten zaś tworzy jakby siatkę trzymającą całą strukturą ciasta chlebowego. Dlatego też z mąki pszennej łatwo uformować bochenek, który spokojnie trzyma kształt; z mąki żytniej zaś lepiej piec w formie.

Maka żytnia zawiera mało glutenu i musi być on aktywowany przez ukwaszenie. Poza tym żyto zawiera enzymy, które przeszkadzają w budowaniu odpowiednich struktur w miękiszu chleba. Dodatek ciasta zakwaszonego jest niezbądny, żeby zahamować ten proces. W procesie zakwaszenia biorą udział bakterie odpowiedzialne za produkcję kwasu mlekowego i octowego. 
Kultury kwasowe w cieście żytnim rozmnażają się bardzo chętnie. Dlatego tez zakwas żytni jest najkwaśniejszym ze wszystkich zakwasów. 

Podsumowując: Kto chce upiec chleb z przewaga mąki żytniej potrzebuje zakwasu. Chleb żytni upieczony tylko z dodatkiem drożdży jest zbity i niesmaczny. Czyli inaczej mówiąc maka żytnia wymaga koniecznie zakwaszenia. Pszenna nie wymaga, ale zakwaszanie jej też jest możliwe. Chleb pszenny na zakwasie jest dużo bardziej aromatyczny i znacznie dłużej świeży niż ten pieczony tylko przy pomocy drożdży. 

J a k   w y h o d o w a ć   z a k w a s ?

Zrobienie zakwasu jest bardzo proste. I wszystko, co do tego potrzebujemy, mamy zazwyczaj w domu, czyli mąkę i wodę. Mąka powinna być razowa, nie oczyszczona, a woda dobrej jakości, nie chlorowana.

Poniżej kilka metod wyhodowania zakwasu w domu:

1. Dawniej robiono zakwas wlewając letnia wodę do glinianego garnka z mąką żytnią i tą dość rzadką mieszaninę pozostawiano na 3 dni. Po gruntownym rozmieszaniu dodawano świeżą porcje maki i wody i po odstawieniu jeszcze na 24 godziny powstawał zakwas. 


2. Inna równie stara metoda mówi, ze należy mąkę i wodę dodawać porcjami, co 24 godziny. Garść mąki, najlepiej razowej, mniej więcej 100g mieszamy gruntownie z letnią wodą, aby otrzymać dość gęstą papką konsystencji ciasta na racuchy, bądź kwaśnej śmietany. To wszystko zostawiamy w cieple (optymalnie byłoby w pobliżu grzejnika). Co 12 godzin dobrze jest tę papkę dokładnie wymieszać, tak, aby pokazały się pęcherzyki powietrza, znowu przykryć i odstawić w spokoju. Każdego dnia dodawać garść mąki i trochę wody, do uzyskania konsystencji jak wyżej i tak przez 4-5 dni.
Optymalna temperatura do rozwoju zakwasu to miedzy 25° a 30° C. W niższej zakwaszanie trwa dłużej, czasami zupełnie się nie udaje; w wyższej zaś fermentacja jest zazwyczaj wstrzymana.

Świeżo wyhodowany zakwas używamy od razu do upieczenia pierwszego chleba, zostawiając małą ilość (50-100g) która będzie naszym "starterem" albo mówiąc po polsku zaczątkiem do następnych wypieków.

Tę pozostawioną ilość należy przechowywać w lodówce w szklanym słoju, lekko przykrytym. Używając go potem, skracamy sobie czas oczekiwania na nowy zakwas przy następnym pieczeniu o ok. 2 dni.

Częstym problemem opisywanym przez początkujących piekarzy jest zbyt niska temperatura panująca w mieszkaniu. W lecie jest na to prosty sposób, a mianowicie wystawienie zakwasu na słoneczną stronę okna (ale nie bezpośrednio na słońce), zimą zaś postawienie naczynia w pobliżu grzejnika, otulenie go kocem, ustawienie pod lampą, lub jak to opisują niektórzy na forach internetowych, ustawienie zakwasu bezpośrednio na komputerze, podczas jego pracy.
Mieszanina pozostawiona w cieple zaczyna pokrywać się delikatnymi bąbelkami i robi się kwaśniejsza. Kwaśnienie mąki można dobrze wyczuć, bąbelki zaś nie muszą być zawsze dobrze widoczne (to zależy od rodzaju i ilości bakterii, które się rozmnażają w mieszance). Po wytworzeniu się odpowiedniej kwaśności, zewnętrzne objawy fermentacji trochę ustępują.

To również jest przyczyna zaniepokojenia mniej doświadczonych piekarzy-amatorów: "mój zakwas tak pięknie bąbelkował, a teraz się uspokoił - co mu się stało?". Absolutnie nic, to jest normalne. 

Początkujących, ale również i doświadczonych piekarzy zajmuje przede wszystkim stan zakwasu. A ocenić go można tylko na podstawie wyglądu, zapachu i konsystencji.  

Zapach zakwasu zależy od użytej mąki. Mąka żytnia razowa pachnie dość intensywnie. Kiedy proces fermentacyjny się ustabilizuje, zapach poprawi się. Może to być zapach zbliżony do zapachu twarogu, owoców cytrusowych, albo jabłka. 

Może sie zdarzyć, ze zakwas bąbelkuje mocno lub tez odwrotnie jest dosyć spokojny, bądź wydziela bardzo kwaśny zapach (to się zdarza często z mąką żytnią), lub pachnie delikatnie owocowo (maka orkiszowa). Lekki zapach octowy tez nie jest niczym nieprawidłowym; także lekko alkoholowy bądź acetonowy zapaszek (szczególnie wtedy, gdy zakwas stal długo w lodówce) jest rzeczą normalną. We wszystkich tych przypadkach obowiązuje jedna zasada: tak długo jak nasz zakwas nie pachnie całkiem paskudnie, możemy założyć, ze jest w porządku. 

Kolor zakwasu może być różny: od jasnobeżowego aż do brązowego, co też zależy od rodzaju użytej mąki oraz wieku ciasta. Zakwasy z mąki pszennej, jak tez całkiem młode maja kolor jasny. Te na bazie maki żytniej, szczególnie świeżo zmielonej z całego ziarna są ciemniejsze. I w tym wypadku, tak długo jeśli nie zmienia koloru na czerwony, zielony, niebieski lub czarny i nie pokrywa się "włosem" czyli nie pleśnieje, możemy zakładać, ze jest dobry.

Również normalne jest rozwarstwienie płynów w słoiku, a takze jaśniejsze, żółtawe bądź prawie białe plamy na powierzchni zakwasu.

Te wszystkie objawy, które nas niepokoją,  zazwyczaj znikają po dodaniu świeżej mąki i wody, czyli solidnym dokarmieniu i wymieszaniu.

Zasada brzmi: Tak długo, gdy zakwas nie zmienia drastycznie koloru, nie pachniei przeraźliwie, nie pleśnieje, możemy zakładać, że żyje i tylko czeka na pożywienie.

Proszę, dajcie swojemu zakwasowi czas i spokój. Zaglądając do niego co chwile, po pierwsze nie jesteście w stanie stwierdzić zmian i nie bardzo możecie mu pomóc. A stabilny zakwas czyli taki, który ma już kilka dni, bardzo trudno zepsuć.

 
Oczywiście jest wiele metod hodowaniu zakwasu. Osobiście uważam jednak, ze powyżej opisana metoda, tzn tylko mąka i woda, mimo, że dość trudne do kontrolowania i sterowania, są najbardziej efektywne i najbezpieczniejsze.

Te metody stosowały nasze babcie od lat: czyli mąka, woda i powietrze, z którego nasz zakwas wyłapuje sobie to, co mu do życia potrzebne. Dlatego tez nigdy nie przykrywamy szczelnie naczynia, w którym rośnie zakwas. Najlepiej sprawdza się przykrycie naczynia gazą, lub czystą ściereczką.

Czasami jednak fermentacja postępuje niemrawo, pęcherzyki powietrza pojawiają się, ale bardzo nieliczne. Należy wtedy wspomóc fermentacje i w trzecim dniu dokarmiania wyrzucić połowe starego zakwasu, a do reszty dodać świeżą porcje maki i wody. To powinno go ożywić. 

Bywa tez tak, ze nie dochodzi do fermentacji opisanymi wyżej metodami hodowania stosowanymi z powodzeniem u nas w Polsce, w kraju żurku, kiszonej kapusty i ogórków małosolnych.
W innych rejonach świata nie wystarczy po prostu wymieszać make z woda. Czegoś brakuje chyba w powietrzu..

Jeżeli maka i woda, mimo naszych wysiłków, nie radzą sobie same, należy wprowadzić dodatki wspomagające fermentacje. Są źródła, które polecają stosowanie do wyhodowania zakwasu rozmaitych naturalnych przyspieszaczy. Dla wszystkich tych, którzy maja powyższe problemy, można użyć do wspomagania fermentacji cukru, jak w tej recepturze na zakwas 60-godzinny, lub tez maślanki. Można zastosować również dodatek miodu i wody w której moczyły się rodzynki jak w tym przepisie.

W naszym klimacie i otoczeniu zakwas udaje się znakomicie, widać mamy sprzyjające ku temu warunki, z czego możemy się naprawdę cieszyć. 

Zdarza się jednak czasami, że fermentacja nie przebiega prawidłowo i w cierpliwie hodowanej przez kilka dni papce zagoszczą obce bakterie a na powierzchni tworzy się warstwa pleśni. Wówczas należy go wyrzucić. Używane do niego naczynie zaleca się umyć w gorącej wodzie, wysuszyć i próbować jeszcze raz z nową mąką.

Czy pieczywo na zakwasie jest szczególnie zdrowe?

Skórka ziarna zbóż zawiera dużo minerałów takich jak magnez, cynk i inne. Te minerały są łatwiej przyswajalne przez organizm człowieka po zakwaszeniu. 

C z y   z a k w a s  m o ż n a  r o b i ć   t y l k o   z   m ą k i   ż y t n i e j ?

Absolutnie nie. We Francji bardzo popularny jest wypiek na zakwasie pszennym np. bardzo rozpowszechnionego chleba francuskiego typu Pain au Levain, lub Pain de Campagne. Również do wypieku bagietek rustykalnych używa sie często zakwasu pszennego. W Stanach Zjednoczonych istnieje także tradycja wypieku pieczywa na zakwasie pszennym, a nawet w Afryce używa się zakwaszonego ciasta do placków kukurydzianych. 

Zakwas żytni jest bardziej rozpowszechniony w krajach Europy Środkowej oraz Skandynawii.
Jeśli chodzi o uprawy zbożowe, żyto jest jedną z mniej znaczących i stanowi ok. 1% ogólnej produkcji światowej zbóż. I chyba ciągle niestety się zmniejsza. 

Kiedy mówimy jednak o typowym smaku chleba na zakwasie, myślimy automatycznie o chlebie na zakwasie żytnim, do którego używamy maki żytniej lub żytniej razowej, bo one dają ten specyficzny smak. Przy przygotowywaniu ciasta chlebowego zaś można dodawać już dowolne ilości mąki pszennej.

 

Z a k w a s   z e   s t a r e g o   c h l e b a
Jesli samodzielne wyhodowanie zakwasu z wody i mąki zupełnie sie nie udaje, możemy użyć do tego celu starego chleba, jeśli mamy pewność że był on pieczony z dodatkiem zakwasu.

Oto przepis: weż kawałek  chleba, zalej ciepłą wodą, rozdrobnij. Kiedy przestygnie, możesz dodać ociupinką drożdży, trochę mąki (ok 100g) najlepiej żytniej i szczyptę cukru . Powinna powstać mieszanina konsystencji bardzo gąstego jogurtu. Wymieszaj, przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 24 godz. Ta mieszanina powinna urosnąć, a potem lekko opaść. To co otrzymasz możesz potraktować jak zakwas, a co z nim zrobić dalej poczytaj: mamy zakwas i co dalej?  

Komentarze   

+1 #296 Iwona 2014-11-20 10:08
Dzien dobry
Od kilku lat robie chleb w maszynie do chleba.
Czy moznz zrobic chleb na zakwasie w maszynie?? jasli tak, to jak?
Dziekuje i pozdrawiam
Iwona
Cytować
-1 #295 Edi 2014-11-13 12:07
cześć, mam pytanie czy zakwas uda się zrobić z otrębów żytnich??:)
Cytować
0 #294 tadeusz kurzeluk 2014-11-01 14:54
Mam korzenie w rodzinie piekarzy i cukierników. Mój wujek Jerzy Zajfert opowiadał mi że z powodu pylenia grzybów, ciasto może się nie udać -"udało" mu się to tylko raz w życiu ! :cry:
Cytować
0 #293 Wanda 2014-10-26 19:53
Cytuję Natalia:
Witam.
Mam pytanie odnośnie chleba pieczonego z części ciasta z poprzedniego wyrabiania. Kiedyś dostałam takie ciasto chleb był z niego pyszny ale po jakimś czasie zaprzestałam jago pieczenia. Osoba od której to dostałam również. :( Czy wie ktoś jak zrobić samemu takie ciasto zaczyn?
Pozdrawiam, Natalia

Natalio... 8) Raczej wszyscy zaglądający tutaj wiedzą. Pojedź w górę, znajdź po lewej stronie tytuł "Jak zrobić zakwas?" I go zrób. To zakwas jest początkiem zaczynu, czyli zakwaszonego ciasta na chleb. To bardzo proste, tylko musisz trochę poczytać. Na skróty się nie da. Chyba, że znowu od kogoś dostaniesz. Ale to już nie ta satysfakcja.
Cytować
0 #292 Natalia 2014-10-23 09:40
Witam.
Mam pytanie odnośnie chleba pieczonego z części ciasta z poprzedniego wyrabiania. Kiedyś dostałam takie ciasto chleb był z niego pyszny ale po jakimś czasie zaprzestałam jago pieczenia. Osoba od której to dostałam również. :( Czy wie ktoś jak zrobić samemu takie ciasto zaczyn?
Pozdrawiam, Natalia
Cytować
0 #291 Agnieszka z Gdyni 2014-10-17 13:04
Dzień dobry, zabrałam się za robienie pierwszego w życiu zakwasu i chyba coś poszło nie tak.... pierwszego dnia zakwas pięknie urósł i miał bąbelki, drugiego dokarmiłam go ok 1/2 szkl. mąki i wodą i przestał rosnąć i bąbelkować, do samo na trzeci dzień-dokarmiłam i nic. Dzisiaj jest 4 dzień ponownie dokarmiłam i nic się nie dzieje - tylko nieliczne drobne pęcherzyki. Planowałam juto piec chleb ale nie wiem czy ryzykować. Dodam, że zakwas stoi w słoiku w ciepłym miejscu. Będę wdzięczna za radę. Pozdrawiam
Cytować
0 #290 Małgorzata Zielinska 2014-09-16 11:02
Pleśń raczej trudno przeoczyć. Bialawa warstwa na kilkudniowym zakwasie to rzecz normalna. Mozna ja zdjąć, reszte porządnie wymieszać i bedzie ok. Jesli sie rozwarstwia dać wiecej maki.
Cytować
0 #289 Zuzanna 2014-09-16 08:32
Wspaniała encyklopedia wiedzy dla żółtodziobów takich jak ja!!
Ale, ale - szkoda wyrzucić mi mój kilkudniowy zakwas (pierwszy w życiu), lecz on się w ciągu kilku godzin rozwarstwia, woda wypływa na wierzch i raz nawet powstał na nim taki jakby biały kożuszek, błonka (nie pleśń). proszę więc o odpowiedź: 1. Czy to oznacza, że temperatura otoczenia jest zbyt niska czy jest inny problem? oraz
2. Czy ta biała błonka, która wmieszałam podczas kolejnego dokarmiania zdyskredytowała mój zakwas, bo jest rodzajem pleśni, czy też jest to naturalny objaw niepracującego - widocznie - zakwasu - a zatem nie wszystko stracone?
Z góry dziękuję!
Cytować
+1 #288 Ania 2014-08-06 21:12
Jakiś czas temu udało mi się wyhodować zakwas i upiec świetny chleb. Potem zaczęłam od początku (nowy) i mam teraz problem. Pierwsze dwa dni tak rośnie ze aż kipi mi z pojemnika. A potem całkowicie pada. Nie widać bombelków i bardzo nieładnie pachnie (nie było tak jak mi się udał). Spróbowałam zrobić zaczyna w 5 dzień i całkowita porażka. nic. Proszę o pomoc. Czy może ma zbyt ciepło? Stoi na lodówce gdzie temperatura jest o koło 26c.
Cytować
+2 #287 Małgorzata Zielinska 2014-05-14 12:53
Zawsze bardzo sie cieszę, kiedy tutaj wypowie sie jakiś fachowiec. Nie jestem technologiom żywności i chętnie uczę sie czegoś nowego.
Ale, czy Pana zdaniem zakwas ktory pachnie octowo nadaje sie do wyrzucenia???
Przecież wystarczy te odrobine zakwasu, ktora potrzebna nam jest do zakwaszania, dokarmić świeża maka i woda zeby fermentacja poszła znowu w dobrym kierunku.
Cytować
0 #286 Technolog żywnośći 2014-05-14 07:56
Bzdurą jest, pisanie o tym ,że nic się nie dzieję gdy "roztwór" podczas fermentacji pachnie octem... Oznacza to, że fermentacja przebiega nie prawidłowo, gdyż pożądany jest kwas mlekowy w naszym gotowym zakwasie a nie kwas octowy, który do wypieku chleba się po prostu nie nadaje... Dzięki
Cytować
+3 #285 Małgorzata Zielinska 2014-04-27 15:05
Masz w tej chwili zrobiony zakwas. Nie wiem ile go jest , ale zakładam ze wiecej niż 70g.
Bierzesz z niego 70g i postepujesz dalej wg przepisu.

Reszte zakwasu chowasz do lodówki i do następnego chleba powinieneś go troche uaktywnić.
Mimo ze przeczytałeś już wszystko w necie na temat zakwasu, prżeczytaj jeszcze, prosze, zakładkę "mamy zakwas i co dalej?"
Cytować
0 #284 Michal 2014-04-27 13:58
Dziękuję za odpowiedź.

Ale jeszcze czegoś nie rozumiem. Poniżej zamieszczam fragment przepisu. Jeżeli dobrze rozumie, to do odłożonej porsji zakwasu dodaje mąkę i wodę, czekam do następnego dnia, odkładam kilka łyżek na następny raz i dopiero robię zaczyn wg poniższego przepisu ?

"Składniki
Składniki na zaczyn:
70 g zakwasu żytniego
220 g mąki żytniej razowej typ 2000
200 g wody

Składniki na zaczyn wymieszać dokładnie i pozostawić przykryte w temperaturze pokojowej na 12-24 godzin. Można zaczyn pozostawić w zwykłym pojemniku plastikowym z przykrywką, pamiętając jednak że zaczyn znacznie zwiększy swoją objętość. Najlepiej zaczyn przygotować wieczorem dnia poprzedzającego wypiek."
Cytować
+2 #283 Małgorzata Zielinska 2014-04-24 20:44
Ad.1. Kilka łyżek do następnego chleba odkładamy z gotowego zakwasu a nie z ciasta chlebowego.

Ad.2. Do tej odlozonej ilosci zakwasu dodajesz porcje maki i wody, zeby otrzymać zaczyn do następnego chleba. Kiedy przyrosnie używasz go do ciasta chlebowego. Przedtem nie zapominasz oczywiscie odłożyć kilku łyżek do następnego.
I tak już do konca ;-)
Cytować
+1 #282 Michal 2014-04-24 16:40
Jestem w trakcie robienia zakwasu. I lada dzień planuję swój pierwszy chlebek żytni. Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź, co do zrobienia kolejnego zakwasu. Przeczytałem chyba cały internet i nadal mam wątpliwości.

1. Czy 2-3 łyżki odkładam ze zrobionego zakwasu, czy z ciasta które planuje za chwilkę włożyć do piekarnika

2. Czy do odłożonego zakwasu dosypuję 100g mąki i 100g wody i zostawiam na 12 godzin. I wtedy powstaje nowy zakwas czy jest to juz zaczyn ? W wielu przepisach z zakwasu robi się dopiero zaczyn, który stoi kilkanaście godzin i dopiero dosypuje się wiecej mąki, rosnie i pieczemy :)

Z góry dziękuję za pomoc.
Cytować
+1 #281 Małgorzata Zielinska 2014-04-15 09:32
Zrozumiałam, ze chleby wychodzą ok, tylko martwi Cię kondycja zakwasu a właściwie jego wygląd.
Zakwas przetrzymywany w lodowce ma prawo opaść najpóźniej po dwóch dniach. W zimnie fermentacja zostaje wstrzymana. Ale po wyjęciu z lodówki i dodaniu świeżej maki i wody zakwas sie ożywia. I to chyba opisujesz, wiec wg mnie wszystko jest w porzadku. Im starszy zakwas tym bardziej odporny i stabilny.
Cytować
0 #280 s_woj 2014-04-15 08:56
witam,
po pierwsze wielkie dzięki za stronkę :-)
niestety natrafiłem na problem:
1. zrobiłem zakwas na mące żytniej razowej (od "chłopa") więc typu chyba ... 5000 bo zupełnie nie przesiewanej z potężnymi otrębami
2. zakwas dopiero 2 miesięczny ...
ale chleb w koszyku pięknie wyrasta - wprawdzie w piekarniku (na kamieniu) nie rośnie ale chleb smaczny, wrośnięty
kilka dni temu nastąpiła zmiana

dokarmiony zakwas w lodówce rośnie do podwojenia objętości a potem opada - poprzednio przez kilka dni "stał" bez opadania

zaczyn rośnie jak zwariowany; w temperaturze pokojowej po 3 godzinach podwaja swą objętość (przedtem potrzebował 12 godzin) a potem powoli opada

po dodaniu mąki pszennej (chleb mieszany) znowu rośnie, a w trakcie pieczenia wreszcie zaczął rosnąć

pytania:
czemu dokarmiony zakwas opada ?
jeżeli to umieranie zakwasu to gdzie zrobiłem błąd ?

jeśli temat był już poruszany to sorry, ale nie umiałem znaleźć
Cytować
0 #279 Beata 2014-03-25 12:59
Gapa zapomniałam odłożyć zakwas, który dostałam od znajomych. Chcę zrobić własny z tego przepisu o dosypywaniu 100g.

W mieszkaniu mam obecnie stałą temperaturę 21st bez włączonych kaloryferów. Nie chcę ich włączać, ponieważ ciężko spie w cieple.

Wpadłam na pomysł, że postawię miskę z zakwasem koło kuchenki gazowej tak aby podczas gotowania wody na herbatę, obiadu zakwas miał chwilowo cieplej. Wpadłam też na pomysł nagrzania wielkiego gara wody, który następnie oddawałby ciepło i trochę podnosił temp w okolicach zakwasu. Potrzymałaby go też nie 4-5 dni, ale 5-6

Chciałabym tylko spytać jak zakwas reaguje na dużą wilgotność? Rosnące przy kaloryferach mają raczej sucho, a na mój oddziaływałaby para z czajników i ewentualnego gara z gorącą wodą.
Cytować
+5 #278 Wiesia 2014-03-06 16:05
Witam!
Chleb wyrósł bardzo ładnie już wyłożony w formie ale po włożeniu do nagrzanego piekarnika opadł :sad: proszę o pomoc co mogło być przyczyna.
Cytować
+1 #277 Sinon 2014-03-05 09:55
ok tak zrobię zobaczymy co wyjdzie.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Odrobina statystyk

Dzisiaj 37

Wczoraj 1553

Tydzień 8849

Miesiąc 30341

Wszystkich 12400501