Ikona z chlebem

Zakwas

porady nt. hodowli, wykorzystania i przechowywania zakwasu
bread 2

Pieczywo drożdżowe

proste wypieki, pieczywo na zaczynie
bread 4

Domowa piekarnia

wyposażenie domowej piekarni, dobra mąka, miary i wagi w kuchni
bread 6

Szkolenia z pieczenia

Wspólne pieczenie w małych grupach

Masz pytania?

Jeśli masz pytanie - zadaj je w odpowiednim dziale w komentarzach. Wszyscy mieli na początku podobne problemy i chętnie Ci pomogą.

Odwiedź także mój blog: kuchenne pogawędki

Wasze komentarze

  • Pieczywo drożdżowe

    MZ MZ 03.06.2022 11:35
    Ale zniknęły raptem chyba 4 przepisy np. na chleb drożdżowy tzw wiktoriański, bostonskie bułeczki ...
     
  • Pieczywo drożdżowe

    katarzyna katarzyna 03.06.2022 11:11
    A czy jeszcze gdzieś - na innych stronach, blogach, w ksiązkach ocalały? BŁAGAM o wskazówki (i pluję ...
     
  • Pieczywo drożdżowe

    MZ MZ 30.05.2022 13:55
    Przykro mi! Niestety niektóre przepisy zniknęły z przyczyn ode mnie niezależnych. Zostały ...
     
  • Pieczywo drożdżowe

    Ana Ana 30.05.2022 08:15
    Czy tu sa jakies przepisy? Gdy wchodze na "pieczywo drozdzowe" to sa same komentarze!
     
  • Prosty jasny

    MZ MZ 30.04.2022 18:05
    Nie ma czegoś takiego „zwykle” w recepturach chlebowych. To 1:1 dotyczy zwykle ;-) grubej mąki ...

Dobra mąka

Największym problemem domowego piekarza jest dostęp do dobrej mąki, bo to, co oferują nam sklepy rzadko spełnia nasze oczekiwania. Pomijam fakt, że chleb czasami się udaje, a czasami nie, za co często obwiniamy jej jakość.

Mnie najbardziej nurtuje, iż nie wiem, ile w kupowanej mące jest naprawdę mąki, a ile dodatków poprawiających efekt końcowy wypieku. Wiadomo, że względy ekonomiczne zmuszają i duże i małe zakłady do potanienia produktu, aby się utrzymać na rynku.
Ale ja pieką chleb nie z powodów ekonomicznych. Jak wiele innych osób, chciałabym mieć pewność, że mój wysiłek włożony w wypiek domowego chleba ma sens, że przekłada się to, na jakość zjadanego przeze mnie pieczywa. Jeśli używam mąki z najgorszego, często przeznaczonego na paszę zboża, z mnóstwem dodatków wspomagających to, czym ten chleb różni się od kupionego w sklepie?

Dlatego tak jak i inni piekarze ciągle poszukuje innych dostawców mąki, raczej małych lokalnych młynów.

Znalazłam taki, niestety daleko od miejsca mojego zamieszkania, koło Kruszwicy w malowniczych okolicach jeziora Gopło.

 To Kujawy - jedne z najbardziej urodzajnych gleb w Polsce.

Dobra ziemia - dobre zboże - dobra mąka. Szczególnie, jeśli proces produkcji przebiega tak jak przed laty.

Na początku jest zboże

które właściciel młyna dobiera bardzo starannie, a potem mąka.

Mąkę pakuje się do worków i to wszystko. Takiego widoku nie spotkacie już w nowoczesnych młynach.

Pan Adam pozwolił mi obejrzeć jak wygląda proces od ziarna do mąki.

Mogłam popatrzeć, spróbować i powąchać. Wiecie jak pachnie dobra mąka? Ona pachnie polem, słońcem, wiatrem i dojrzałym zbożem.

Mąka kupiona w sklepie w najlepszym wypadku nie ma zapachu..

Nie wiem ile jest białka w mące pszennej, którą dostałam od Pana Adama. Tak naprawdę jest mi to trochę obojętne. Chleby wychodzą przyzwoite, a proces mieszania, pieczenia to naprawdę sama przyjemność. Może to objaw jakiegoś skrzywienia u mnie, ale uwielbiam dotykać dobrej, pięknej w kolorze mąki.

Wolę mieć też może bardziej plaskaty, ale pachnący bochenek niż napompowany kwasem askorbinowym, glutenem, preparatami enzymatycznymi, barwnikami, dodatkami smakowymi i zapachowymi (lista jest bardzo długa), które jak głoszą ulotki są całkowicie nieszkodliwe dla zdrowia Puszcza oczko

Być może. Ale ja chce mieć w mące mąkę i nic więcej€.

 

Mam nadzieje, że też niedługo będziecie mogli spróbować jak pachnie mąka z Racic k/Kruszwicy. Liczę, ze stary młyn z tradycjami da się przekonać do sprzedaży internetowej dla domowych piekarzy. Ja w każdym razie czekam na to.

Niestety p.Adamowi jak dotąd nie udało sie uruchomić sprzedaży. Szkoda!

Dlatego przyszło mi do głowy, że w tym wątku (i tylko w tym) będzie można się dzielić i chwalić miejscami, w których udało się Wam kupić dobrą mąkę.

 

Komentarze   

0 #78 Paulina 2020-05-26 10:41
na tej stronie galeriaherbat.pl jest duży wybór mąk,
Cytować
0 #77 Nanu 2020-05-10 15:04
Mam tak, że jeżeli obiorę coś sobie za cel bardzo chciałabym to zrealizować. Owszem zawsze można posłużyć się foremką ale nie o to w tej "zabawie" chodzi :-) Zależy mi na tym i będę się doskonalić. To jest generalnie wielka przygoda, która bardzo mi się podoba. :-) ok 7 lat temu piekłam już chleby na zakwasie, pamiętam że też część wychodziła płaska ale były też takie piękne bochny :)
Cytować
0 #76 MałgorzataZielinska 2020-05-09 21:22
Cytuję Nanu:
Pierwszy bochenek z niej wykonany niestety mi się "rozlał" i jest płaski ale w smaku? Istotna różnica, wcześniej piekłam na mące 12g białka sklepowej i stało się to samo ale chleb miał gorszy jak dla mnie smak. :) Co jeszcze można zrobić aby chleb po wyjęciu z koszyczka nie rozlewał się?.

Po prostu trzeba upiec chleb w formie, a nie upierać się koniecznie z robieniem bochenka. Jeśli mąka jest dobra, smaczna to i chleb będzie pyszny. Te wszystkie rodzaje maki które pozwalają na robienie bochenka, są wzbogacane sztucznie. Czy w domowym pieczeniu nie chodzi o to żeby upiec zdrowy i dobry chleb?
Cytować
0 #75 Nanu 2020-05-09 17:12
Nie wiem czy ktoś zna, ale udało mi się kupić mąkę pszenną typ 750 z Młyna z Kujaw. Z pewnością nie jest to ten o którym Pani wspomniała, użytkownik nazywa się młyn_borek na allegro. Mąka przyjechała w wielkim worku, pachnie i wygląda pięknie. Pierwszy bochenek z niej wykonany niestety mi się "rozlał" i jest płaski ale w smaku? Istotna różnica, wcześniej piekłam na mące 12g białka sklepowej i stało się to samo ale chleb miał gorszy jak dla mnie smak. :) Co jeszcze można zrobić aby chleb po wyjęciu z koszyczka nie rozlewał się? Był kilkukrotnie składany, nie wiem może trzeba to dłuzej robić. Proces leżenia, składania i wysrastnia trwał jakies 5 godzin.
Cytować
0 #74 MałgorzataZielinska 2020-04-01 18:56
To będzie po prostu razowiec. To polska mąka pszenna chlebowa? Ona akurat nie jest najlepsza, szczególnie pod względem ilości białka, ale w razowcu da radę! Wszystko zależy od jakości maki, ale nie będziesz wiedziała jak nie spróbujesz.
Jeśli chcesz otrzymać typowy polski chleb mieszany to do tej zurkowej dodaj raczej zwykła pszenna 500 - 550.
Cytować
0 #73 Elżbieta 2020-04-01 16:40
Cytuję MałgorzataZielinska:
Akurat w żytni chleba maki żytniej jest niedużo, wiec może być. Raczej trzeba ja traktować jak mąkę razowa i tam gdzie jest jej większość trzeba pokombinować i użyć trochę jasnej, np. pszennej.

Czy w chlebie na zakwasie żytnim razowym ( np.500g)będzie dobra kombinacja 300g mąki żurkowej i 200g mąki pszennej chlebowej?czy raczej wyjdzie gniot?
Cytować
0 #72 MałgorzataZielinska 2020-04-01 13:52
Akurat w żytni chleba maki żytniej jest niedużo, wiec może być. Raczej trzeba ja traktować jak mąkę razowa i tam gdzie jest jej większość trzeba pokombinować i użyć trochę jasnej, np. pszennej.
Cytować
0 #71 Elżbieta 2020-04-01 12:18
Cytuję MałgorzataZielinska:
Tak żytnia żurkowa to zazwyczaj drobno zmielona żytnia razowa. Do zrobienia zakwasu i upieczenia chleba jak najbardziej ok.

Dziękuję za odpowiedź, ale muszę jeszcze dopytać bo dalej nie wiem czy mogę jej użyć do wypieku chleba zamiast żytniej typ 720 np. Żitni chleba? :oops:
Cytować
0 #70 MałgorzataZielinska 2020-04-01 09:48
Tak żytnia żurkowa to zazwyczaj drobno zmielona żytnia razowa. Do zrobienia zakwasu i upieczenia chleba jak najbardziej ok.
Cytować
0 #69 Elżbieta 2020-04-01 09:39
Nigdzie nie ma mąki żytniej typ 720 jest natomiast żytnia żurkowa, ale bez oznakowania jaki to typ. Czy można jej użyć zamiast?
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Statystyki

Dzisiaj 6

Wczoraj 194

Tydzień 759

Miesiąc 4487

Wszystkich 13908755