Ikona z chlebem

Zakwas

porady nt. hodowli, wykorzystania i przechowywania zakwasu
bread 2

Pieczywo drożdżowe

proste wypieki, pieczywo na zaczynie
bread 4

Domowa piekarnia

wyposażenie domowej piekarni, dobra mąka, miary i wagi w kuchni
bread 6

Szkolenia z pieczenia

Wspólne pieczenie w małych grupach

Gdzie trafiłeś?

Pieczenie chleba - gdzie trafiłeś?

To nie jest strona dla piekarzy ani technologów piekarstwa. To jest zbiór informacji dla zwykłego zjadacza chleba, który chce upiec zdrowy i smaczny produkt na własne potrzeby bez dużej wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych. Strona ta powstała na prośbę osób, które gubiły się kopiując moje wątki chlebowe na różnych forach kulinarnych. Spróbowałam je tutaj uporządkować.

Przepisy podzielone są na 3 zasadnicze grupy: pieczywo na zakwasie, pieczywo drożdżowe oraz pieczywo bezglutenowe. Ponadto znajdziecie tutaj praktyczne informacje dotyczące wyposażenia domowej piekarni oraz informacje dotyczące miar i wag.

O autorce przepisów i receptur chlebowych

O autorce

Moja przygoda z pieczeniem chleba na zakwasie zaczęła się w 2003 roku.  Tak mnie to wciągnęło, że piekę i eksperymentuję bez przerwy, a zapach z mojej domowej piekarni unosi się co najmniej raz w tygodniu. Do upieczenia dobrego chleba potrzebna jest tylko mąka, woda, sól, trochę sprzętów kuchennych i jedno najważniejsze: bardzo dużo cierpliwości.

Ale wystarczy trochę poczytać na ten temat, a potem spróbować, aby dojść do wniosku, że wyhodowanie zakwasu, przechowywanie go i pieczenie chleba jest sprawą bardzo prostą ...

Nie bójcie się zakwasu!

Masz pytania?

Jeśli masz pytanie - zadaj je w odpowiednim dziale w komentarzach. Wszyscy mieli na początku podobne problemy i chętnie Ci pomogą.

Odwiedź także mój blog: kuchenne pogawędki

Wasze komentarze

  • Pieczywo drożdżowe

    MZ MZ 03.06.2022 11:35
    Ale zniknęły raptem chyba 4 przepisy np. na chleb drożdżowy tzw wiktoriański, bostonskie bułeczki ...
     
  • Pieczywo drożdżowe

    katarzyna katarzyna 03.06.2022 11:11
    A czy jeszcze gdzieś - na innych stronach, blogach, w ksiązkach ocalały? BŁAGAM o wskazówki (i pluję ...
     
  • Pieczywo drożdżowe

    MZ MZ 30.05.2022 13:55
    Przykro mi! Niestety niektóre przepisy zniknęły z przyczyn ode mnie niezależnych. Zostały ...
     
  • Pieczywo drożdżowe

    Ana Ana 30.05.2022 08:15
    Czy tu sa jakies przepisy? Gdy wchodze na "pieczywo drozdzowe" to sa same komentarze!
     
  • Prosty jasny

    MZ MZ 30.04.2022 18:05
    Nie ma czegoś takiego „zwykle” w recepturach chlebowych. To 1:1 dotyczy zwykle ;-) grubej mąki ...
snop żyta

Jak powstaje zakwas i skąd się bierze ten kwaśny smak ?

W dobrze skomponowanej diecie ważne miejsce zajmują przetwory zbożowe, w tym pieczywo, będące źródłem cennych składników odżywczych. W Polsce powszechnym źródłem błonnika, białka, skrobi, witamin z grupy B oraz mikroelementów jest właśnie chleb. 

Dlatego można powiedzieć, ze od jakości chleba w dużym stopniu zależy nasze zdrowie. Tymczasem na rynku coraz więcej jest chleba z udziałem obcych dodatków, polepszaczy, spulchniaczy i głównie takiego, który wyrastał tylko na drożdżach. Taki chleb nie tylko jest niesmaczny, ale zjadamy w nim wiele niebezpiecznych dla zdrowia składników. Dla człowieka najzdrowszy jest chleb przygotowany na zakwasie. Dzięki kulturom zakwasowym, które składają się z pożytecznych i przyjaznych nam bakterii fermentacji kwasu mlekowego pieczywo nabiera wyjątkowych walorów odżywczych i zdrowotnych. Naturalna fermentacja, wywołana żywymi bakteriami kwasu mlekowego eliminuje związki rakotwórcze, oraz stymuluje nasz system immunologiczny. W świetle współczesnej wiedzy z zakresu żywienia chleb na zakwasie, czyli na bazie dzikich drożdży, powinien być codziennym składnikiem naszej diety. 

Zakwas jest jednocześnie środkiem do spulchniania i zakwaszania ciasta. Zakwas jest wspólnotą różnych maleńkich żyjątek, które są od siebie wzajemnie zależne i chronią się nawzajem. Takie wspólnoty występują w naszym otoczeniu często i w dużych ilościach. W serze, kefirze, kapuście kiszonej itd.. W zakwasie mamy zaś kilkadziesięt rożnych bakterii i drożdży.

Trzy najważniejsze to: 

 

  • bakterie odpowiedzialne za produkcję kwasu mlekowego
  • bakterie produkujące kwas octowy 
  • dzikie drożdże

Dzikie drożdże działają podobnie jak drożdże otrzymywane na skalę przemysłową, czyli wytwarzają w cieście chlebowym gazy, dzięki którym ono wyrasta.

Pieczywo wyrastające za pomocą drożdży przemysłowych i zakwasu, czyli dzikich drożdży, pozornie nie różni się od siebie. Ale nie do podrobienia jest charakterystyczny smak pieczywa na zakwasie. Próbuje się go co prawda podrobić na szybko, dodając suche ekstrakty zakwasu, bądź po prostu ocet do pieczywa drożdżowego.

Również zakwas od zakwasu może się znacznie różnić. Kultury zakwasowe w zależności od zboża z jakiego powstają oraz od rejonu w jakim ono rosło, będą całkiem inne. Tajemnica tkwi w mikroorganizmach, które znajdują się pod skórką ziarna oraz w powietrzu. Nie można porównywać zakwasu wyhodowanego na drugiej półkuli z zakwasem w Środku Europy, tak jak nie można porównywać smaku zakwasu z pszenicy uprawianej we Francji z zakwasem żytnim z Podlasia. 

Jedno jest pewne: każdy zakwas jest niepowtarzalny, ma swoje tajemnicze właściwości, każdy wyhodowany przez nas zasługuje na pielęgnowanie i kultywowanie go, przedłużanie i umilanie mu życia, a nawet nadawanie mu imienia, żeby odróżnić go od innych :)

Możesz  sie ze mna skontaktować:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komentarze   

0 #7 Małgorzata Zielinska 2021-03-01 21:20
To akurat zły czas dla zakwasu, trochę zimno.
Może przyda mu się tez kuracja wzmacniająca. Mała ilość trzeba kilkakrotnie dokarmić świeża mąka i woda, każdorazowo odrzucając nadmiar.
Ale zastanawia mnie to, ze chleb jednak rośnie a potem się zapada.
Może jednak rośnie zbyt długo? Przerośnięty chleb ma tendencje do zapadania się.
Na kwasność ma wpływ głównie czas i temperatura wyrastania chleba. Lepiej żeby chleb wyrastał w chłodzie niż w zbyt wysokiej temperaturze.
Cytować
+2 #6 Martyna 2021-03-01 19:42
Dzień dobry :) Mój schemat pieczenia wygląda następująco - zakwas trzymam w lodówce, przed pieczeniem małą jego ilość dokarmiam 100 g mąki i 100 g wody, czekam aż zacznie bąbelkować. Następnie biorę łyżkę aktywnego zakwasu i przygotowuję zaczyn, który fermentuje około 12 godzin, w ostatnim etapie dodaję resztę składników, w tym około 8 g drożdży, jeśli tego akurat wymaga przepis. Przekładam ciasto do foremek, ono wyrasta w jakieś 1,5 godziny jeśli jest z drożdżami, jeśli bez - około 4. Do tej pory piekłam z sukcesami, chleb był pięknie wyrośnięty przed włożeniem do piekarnika i równie pięknie wyrośnięty po wyjęciu. Ostatnio jednak mój zakwas przeżywa kryzys. Chleb w foremce wyrasta ładnie, jednak w piekarniku zapada się do środka, po wyjęciu w smaku jest bardzo kwaśny, nigdy taki kwaśny nie był. Zastanawiam się, co się stało, co zrobiłam źle i jak mogę przywrócić dobrą passę w domowych wypiekach na zakwasie. Będę wdzięczna za wskazówki. Pozdrawiam serdecznie, Martyna.
Cytować
+1 #5 MałgorzataZielinska 2020-04-21 09:40
Cytuję Agnieszka Dusza:
Niby wszystko jest ok ale jak polezy po rozmrozeniu jakieś dwa dni robi się kwasny. Dlaczego

Mrożę chleb od kilkunastu lat. Po rozmrożeniu jest taki sam jak po upieczeniu.
Jednak mrożę po pokrojeniu na kromki i pakuje porcje do zjedzenia na jeden dzień.
Cytować
+1 #4 Agnieszka Dusza 2020-04-21 09:21
Mam pytanie chlebek robię na ciescie chlebowym ktire dostalam od kolezanki. Ponieważ piekę dwie foremki część mrożę. Niby wszystko jest ok ale jak polezy po rozmrozeniu jakieś dwa dni robi się kwasny. Dlaczego
Cytować
0 #3 Andrzej 2016-12-11 09:19
Kupcie sobię termometr,na allegro za kilka złotych mozna znaleść,to naprawdę jest ważne!
Cytować
+5 #2 Tomek 2016-04-20 19:19
Jak chleb jest kwaśny to daj mniej zakwasu.
Ogólne ja na 1 kg mąki i 650ml -700 wody temp koniecznie 30-35 stopni daję 4 łyżki sołowe zakwasu (max 20% się daje)
Po 6 godzinach ciasto wyrasta, przerzucam do blaszek odstawiam na 1-2 godz aby jeszce popracowało w blaszkach i piekę w małym piekarniku 200 stopni 35-40 minut. W dużym piekarniku podobno pieką 55 minut.
Pamiętajcie jak robicie zakwas ważna też jest temperatura wody 30-35 stopni bo nikt o tym nie pisze.
Cytować
+7 #1 Klaudia 2014-02-15 21:56
Zaczęłam pierwszy raz hodowlę zakwasu, dzięki tej stronie, niestety moje plany pieczenia chleba się lekko pokrzyżowały i mój zakwas ma już 7 dni.Jest codziennie dokarmiany ale za każdym razem po 24 godzinach pojawia sie na nim kożuch taki z miniaturowymi cieniutkimi falami, wygląda jak jakiś grzyb. Zakwas ogólnie pachnie nieźle,lekko winem i drożdżami, fermentuje jak szalony ale po ponownym wymieszaniu mam wrażenie jakby miał bardzo delikatnie blado różowy kolor, coś jak łososiowy zmieszany z jasnym brązem, nie wiem czy to normalne, czy mogę go użyć do pieczenia chleba czy raczej powinnam zrobić nowy a ten wyrzucić? Bardzo proszę o radę
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zobacz więcej zdjęć chlebów.

Statystyki

Dzisiaj 135

Wczoraj 179

Tydzień 135

Miesiąc 5175

Wszystkich 13909443