Ikona z chlebem

Zakwas

porady nt. hodowli, wykorzystania i przechowywania zakwasu
bread 2

Pieczywo drożdżowe

proste wypieki, pieczywo na zaczynie
bread 4

Domowa piekarnia

wyposażenie domowej piekarni, dobra mąka, miary i wagi w kuchni
bread 6

Szkolenia z pieczenia

Wspólne pieczenie w małych grupach

Gdzie trafiłeś?

Pieczenie chleba - gdzie trafiłeś?

To nie jest strona dla piekarzy ani technologów piekarstwa. To jest zbiór informacji dla zwykłego zjadacza chleba, który chce upiec zdrowy i smaczny produkt na własne potrzeby bez dużej wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych. Strona ta powstała na prośbę osób, które gubiły się kopiując moje wątki chlebowe na różnych forach kulinarnych. Spróbowałam je tutaj uporządkować.

Przepisy podzielone są na 3 zasadnicze grupy: pieczywo na zakwasie, pieczywo drożdżowe oraz pieczywo bezglutenowe. Ponadto znajdziecie tutaj praktyczne informacje dotyczące wyposażenia domowej piekarni oraz informacje dotyczące miar i wag.

O autorce przepisów i receptur chlebowych

O autorce

Moja przygoda z pieczeniem chleba na zakwasie zaczęła się w 2003 roku.  Tak mnie to wciągnęło, że piekę i eksperymentuję bez przerwy, a zapach z mojej domowej piekarni unosi się co najmniej raz w tygodniu. Do upieczenia dobrego chleba potrzebna jest tylko mąka, woda, sól, trochę sprzętów kuchennych i jedno najważniejsze: bardzo dużo cierpliwości.

Ale wystarczy trochę poczytać na ten temat, a potem spróbować, aby dojść do wniosku, że wyhodowanie zakwasu, przechowywanie go i pieczenie chleba jest sprawą bardzo prostą ...

Nie bójcie się zakwasu!

Masz pytania?

Jeśli masz pytanie - zadaj je w odpowiednim dziale w komentarzach. Wszyscy mieli na początku podobne problemy i chętnie Ci pomogą.

Odwiedź także mój blog: kuchenne pogawędki

Wasze komentarze

  • Pieczywo drożdżowe

    MZ MZ 03.06.2022 11:35
    Ale zniknęły raptem chyba 4 przepisy np. na chleb drożdżowy tzw wiktoriański, bostonskie bułeczki ...
     
  • Pieczywo drożdżowe

    katarzyna katarzyna 03.06.2022 11:11
    A czy jeszcze gdzieś - na innych stronach, blogach, w ksiązkach ocalały? BŁAGAM o wskazówki (i pluję ...
     
  • Pieczywo drożdżowe

    MZ MZ 30.05.2022 13:55
    Przykro mi! Niestety niektóre przepisy zniknęły z przyczyn ode mnie niezależnych. Zostały ...
     
  • Pieczywo drożdżowe

    Ana Ana 30.05.2022 08:15
    Czy tu sa jakies przepisy? Gdy wchodze na "pieczywo drozdzowe" to sa same komentarze!
     
  • Prosty jasny

    MZ MZ 30.04.2022 18:05
    Nie ma czegoś takiego „zwykle” w recepturach chlebowych. To 1:1 dotyczy zwykle ;-) grubej mąki ...

Fragment wywiadu ze mna "Zapomniany smak chleba", który ukazał sie w roku 2008 w styczniowo-lutowym numerze CUKIERNICTWO i PIEKARNICTWO (całość mozna przeczytac tutaj )

(...)

Pytanie: czy polskie pieczywo rzeczywiscie jest tak niesmaczne, ze tak wiele osób decyduje sie na wlasny wypiek w domu?

M.: czy polskie pieczywo jest niesmaczne? Moim zdaniem tak. Nawet chleb kupiony w sklepie ekologicznym, z metka "na naturalnym zakwasie" juz nastepnego dnia kruszy sie, albo jest gliniasty w srodku. Chleb upieczony przeze mnie jest smaczny, o dobrej konsystencji i nie zmienia swoich walorów przez kilka dni. Tymczasem na rynku coraz wiecej jest chleba z udzialem obcych dodatków, wlasnie polepszaczy, spulchniaczy i glównie takiego, który wyrastal tylko na drozdzach.

Taki chleb nie tylko jest niesmaczny, ale wydaje mi sie, ze moze zawierac wiele niebezpiecznych dla zdrowia skladników, których i tak nam w naszym swiecie nie brakuje. Dla czlowieka najzdrowszy jest chleb przygotowany na zakwasie, glownie zytni, taki, jaki pieczono dawno temu. Dzieki kulturom zakwasowym, które skladaja sie z przyjaznych nam bakterii pieczywo nabiera wyjatkowych walorów nie tylko smakowych, ale i zdrowotnych.

Niestety u nas z jednej strony narzeka sie na jakosc pieczywa, z drugiej strony wymaga sie, zeby bylo ono coraz piekniejsze, coraz bardziej puszyste i lekkie. Mnie osobiscie bardzo to smuci, bo tradycyjne pieczywo w naszym obszarze geograficznym to nie puchate buleczki, ale ciezkie pieczywo zytnie.

Ciemny chleb o zwartym miazszu, z dosc gruba skórka, która to zabezpiecza go przed wysychaniem. Taki chleb smakuje tak samo nastepnego dnia jak i 5 dni po wypieku. Chleb, którym juz po zjedzeniu jednej kromki czujemy sie nasyceni, czego nie osiagniemy po zjedzeniu kilku bialych bulek.

Pytanie: domowy wypiek wymaga czasu i specjalnych surowców, które kosztuja i których znalezienie wymaga czasu. Nasuwa sie pytanie - czy to sie oplaca?

M.: o oplacalnosci pieczenia chleba w domu nie moze byc zupelnie mowy. Nigdy nie obliczalam dokladnie ile kosztuje mnie bochenek upieczony w domu, ale jestem przekonana, ze nikt nie zaplacilby takiej ceny, gdybym chciala te chleby sprzedawac.

Przede wszystkim staram sie uzywac najlepszych surowców, jakie uda mi sie dostac. Z kiepskiej maki, z maki zle przechowywanej, z maki zrobionej z porosnietego zboza nie mozna upiec dobrego chleba. Kupuje zazwyczaj make ekologiczna w sklepach internetowych badz sklepach ze zdrowa zywnoscia. Ostatnio kupuje ziarno ekologiczne i sama je miele.

Pomijajac koszty maki, dodatków, to mielenie, przygotowywanie i pieczenie chleba na zakwasie zajmuje bardzo duzo czasu. Kilkudniowy proces zakwaszania ciasta i wyrastania chleba to jest dopiero kosztowna sprawa. Troche rozumiem, dlaczego polski piekarz woli dodac przyspieszacza-polepszacza do chleba niz bawic sie w zmudne zakwaszanie. Za to po prostu nikt mu nie zaplaci.. Smutne, ale prawdziwe.

Poza tym nie pieke chlebów, dlatego, ze to mi sie oplaca, lecz przede wszystkim ze wzgledów zdrowotnych. Poniewaz chleb jest w Polsce podstawowym zródlem bialka, blonnika i innych skladników, mozna powiedziec, ze, od jakosci chleba w duzym stopniu zalezy nasze zdrowie.

Warto zauwazyc, ze piekarz-amator ma tą przewagą nad zawodowcem, że nie liczy sie tak bardzo z kosztami mąki, wypieku i czasem, który poświeca na upieczenie chleba. Dla niego liczy sie efekt i satysfakcja. ....."

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zobacz więcej zdjęć chlebów.

Statystyki

Dzisiaj 76

Wczoraj 224

Tydzień 506

Miesiąc 76

Wszystkich 13909814