Ikona z chlebem

Zakwas

porady nt. hodowli, wykorzystania i przechowywania zakwasu
bread 2

Pieczywo drożdżowe

proste wypieki, pieczywo na zaczynie
bread 4

Domowa piekarnia

wyposażenie domowej piekarni, dobra mąka, miary i wagi w kuchni
bread 6

Szkolenia z pieczenia

Wspólne pieczenie w małych grupach

Masz pytania?

Jeśli masz pytanie - zadaj je w odpowiednim dziale w komentarzach. Wszyscy mieli na początku podobne problemy i chętnie Ci pomogą.

Odwiedź także mój blog: kuchenne pogawędki

Wasze komentarze

  • Pieczywo drożdżowe

    MZ MZ 03.06.2022 11:35
    Ale zniknęły raptem chyba 4 przepisy np. na chleb drożdżowy tzw wiktoriański, bostonskie bułeczki ...
     
  • Pieczywo drożdżowe

    katarzyna katarzyna 03.06.2022 11:11
    A czy jeszcze gdzieś - na innych stronach, blogach, w ksiązkach ocalały? BŁAGAM o wskazówki (i pluję ...
     
  • Pieczywo drożdżowe

    MZ MZ 30.05.2022 13:55
    Przykro mi! Niestety niektóre przepisy zniknęły z przyczyn ode mnie niezależnych. Zostały ...
     
  • Pieczywo drożdżowe

    Ana Ana 30.05.2022 08:15
    Czy tu sa jakies przepisy? Gdy wchodze na "pieczywo drozdzowe" to sa same komentarze!
     
  • Prosty jasny

    MZ MZ 30.04.2022 18:05
    Nie ma czegoś takiego „zwykle” w recepturach chlebowych. To 1:1 dotyczy zwykle ;-) grubej mąki ...

drozdzowe-wypieki-small   

Autor: Małgorzata Zielińska

ABC ciasta drożdżowego

      Wydawca: Olimp Media
      Rok wydania: 2010
      Ilość stron: 128
      Oprawa: twarda
      Wymiar: 200x245 mm

 

Książka "Drożdżowe Wypieki" nie jest już dostępna , ale miło jest mi poinformować wszystkich zainteresowanych, że wyszło jej nowe wydanie, poprawione i poszerzone o kilka przepisów.

Zmieniła się równiez szata graficzna i tytuł ksiązki, a mianowicie:

 

Ciasto drozdżowe na różne sposoby

ciasto drozdzowe7
 

 Wydawca: Olimp Media
  Rok wydania: 2011 
  Ilość stron: 128 
  Oprawa: twarda 
  Wymiar: 16,5x24  cm 

  
 
 
 __________________________________________________________________________

Książka przeznaczona jest dla początkujących piekarzy, którzy swoją zabawę z pieczeniem powinni zaczynać od wypieków drożdżowych. 

Udało mi się w niej umieścić sposoby formowania bułek i bochenków, oraz tricki dotyczące wyrastania i pieczenia. Zasady uniwersalne, które przydają się przy przygotowywaniu każdego rodzaju pieczywa.

"... ciasto drożdżowe kojarzy się nam zazwyczaj z niedzielnym plackiem posypanym kruszonką, ewentualnie ciastem ze śliwkami bądź babką wielkanocną. Ale to przecież nie jedyne wypieki na drożdżach! Używając ich, można przygotować o wiele więcej smacznych wypieków, na przykład wytrawne paluszki do zupy, pizze, pierożki, ale również - a może nawet należałoby powiedzieć: przede wszystkim - chleb. Chociaż wiadomo, że najlepszy chleb to ten robiony na zakwasie, za pomocą kilku prostych technik, m.in. sporządzonego wcześniej zaczynu drożdżowego i dłuższego wyrastania, można własnoręcznie upiec smaczny chleb, a także bułki, włoskie ciabattki czy aromatyczną pizzę. Żeby uzyskać taki efekt, nie wystarczy jednak wymieszać w maszynie mąkę z torebką drożdży. Czas poświącony na dłuższe przygotowanie naprawdę się opłaca, bo otrzymamy niekruszące się pieczywo o niepowtarzalnym smaku.

Czy można się tego szybko nauczyć? Na pewno tak, a ja jestem tego najlepszym przykładem. Z piekarnikiem zaprzyjaźniłam się dopiero po czterdziestce, chociaż możliwość zajadania się wspaniałymi wypiekami miałam od wczesnego dzieciństwa. Babcia i mama świetnie gotowały, ale z powodu mojego braku zainteresowania kuchnią nie wtajemniczały mnie w arkana tej sztuki. Teraz już niestety nie mogę ich o nic zapytać, ale na szczęście pozostał zapisany drobnym pismem zeszyt, z którego staram się odtwarzać smaki mojego dzieciństwa. Dużo przepisów w tej książce, szczególnie na słodkie wypieki, pochodzi właśnie stamtąd. Moja mama, jak każda gospodyni w siermiężnych PRL-owskich czasach, skrzętnie zapisywała zasłyszane od sąsiadek pomysły lub wycinała co ciekawsze przepisy z kobiecej prasy.

Kiedy zaczęłam piec samodzielnie, do tego stopnia mnie to wciągnąło, że przestały mi wystarczać domowe zapiski i zapragnąłam zgłębić też trochę wiedzy teoretycznej na temat drożdży, zakwasu, mąki, a nawet technik piekarskich. W końcu metodą poszukiwań, prób i błędów stworzyłam na bazie starych przepisów swoje własne.

Od lat staram się stosować oraz w miarę możliwości propagować zdrową kuchnię, m.in. pieczenie chleba na zakwasie, dlatego nie znajdziecie w tej książce wypieków z dużą ilością jajek i tłuszczu, ale raczej podpowiedzi, jak je zastąpić.

Teorii na temat pieczenia nie jest zbyt wiele, raczej to praktyka czyni mistrza. Ale dobrze na początek przyswoić sobie parą żelaznych zasad oraz sekretów ciasta drożdżowego. Taka podbudowa teoretyczna szybko zaprocentuje. Nawet się nie spostrzeżecie, kiedy ujrzycie w oczach domowników podziw, a wśród znajomych zyskacie sławą osoby, która posiadła tajemną wiedzą, jak upiec "prawdziwy chleb".

Zabierając się za nowy przepis, dobrze jest zapisywać każdą zmianą, którą musieliśmy lub chcieliśmy wprowadzić; czy to dotyczącą ilości dodanej wody, mąki lub innych składników, czy to czynności. Dzięki temu unikniemy błędów przy następnym wypieku oraz szybciej go przygotujemy...."

Komentarze   

0 #4 alicja 2015-01-13 21:34
witam, ja jestem bardzo zainteresowana zakupem Pani ksiazek, ale nigdzie nie potrafie ich znaleźc niestety :sad:
Kiedy bedą dostepne?
Cytować
0 #3 Małgorzata Zielinska 2014-07-02 06:17
Niestety dopiero po 2015 roku, kiedy ewentualnie zdecyduje sie wydać je sama, bo jestem związana umowa. Ale pewnie do tego czasu nikt nie bedzie już ich oczekiwał
c'est la vie ;)
Cytować
0 #2 Aneta Rycek 2014-07-01 19:58
Witam,Kiedy będą dostępne Pani książki o ciastach drożdzowych i wypieku chleba?
Cytować
0 #1 Megikucz 2013-05-20 21:12
Ja tez chętnie zakupię ta książeczkę jak będzie dostępna
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Statystyki

Dzisiaj 1

Wczoraj 200

Tydzień 560

Miesiąc 4288

Wszystkich 13908556