Składniki zaczynu zagnieść na 12-16 godzin przed planowanym sporządzaniem chleba. Przykryć, odstawić do przefermentowania w temperaturze pokojowej.
Po tym czasie dodać zaczyn do reszty składników i wyrabiać w maszynie bądź mikserem ok. 3 minuty. Skorygować ewentualnie ilość mąki czy wody. Ciasto powinno być dość ścisłe. Po kilku minutach jeszcze raz wyrobić max. 2 minuty. Mąka durum ma dużą zawartość protein, i ciasto jest gotowe szybciej niż ze zwykłej mąki pszennej. Za długie wyrabianie nie jest wskazane. Kiedy powierzchnia ciasta robi się błyszcząca, jakby pokryta kropelkami wody należy natychmiast przerwać ugniatanie.
Wyrastanie ciasta ok. 2 godziny. Po 1 godz. wskazane jest krótkie zagniecenie poprzez zakładanie warstw na siebie.
Po ok. 2 godzinach uformować 2 podłużne bochenki. Powinny wyrastać, najlepiej w koszyczkach w normalnej temperaturze jeszcze ok. 2 godzin, w chłodzie ok. 5 godzin. Chleby nie przyrastają w dwójnasób jak inne, nadrabiają to jednak bardzo efektownie już w piekarniku. Można je naciąć przed włożeniem do pieca ukośnie jak bagietki.
Temperatura pieczenia ok. 240°C - piec najlepiej na kamieniu w zaparowanym piekarniku.
Przed włożeniem do ostatniego wyrastania można koszyki wysypać uprażonymi ziarnami sezamu, które się przykleją do chleba.
Semolina sprawia, ze chleb jest lekko zóltawy w przekroju, skórke zas ma cienka i chrupiaca. Bardzo smaczny!
chleb na zakwasie/pszenny/semolina/pszenica twarda/zakwas
Komentarze
Fajny pomysł z tą blachą w charakterze kamienia. Na pewno wypróbują.
Pozdrawiam serdecznie
Czy do tego chleba należy użyć zakwasu żytniego czy pszennego? Czy to nie ma znaczenia? Kupiłam semoliną na chleb we Włoszech i nie chce jej zmarnować, wiąc chciałabym być całkowicie pewna, że postąpują prawidłowo przy wyrobie chleba. Dziąkują z góry i pozdrawiam
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.