- składniki:
- 80g zakwasu
- pól szklanki wody
- 450g maki wysokoglutenowej
- 1, 5 lyzeczki drozdzy instant lub ok. 10g drożdży swieżych
- 1, 5 lyzeczki soli
- 2 duze jajka
- 60g miodu
- 1/4 szklanki oleju
- 60g masla
na glazurą:
- pół jajka
- 1 lyżeczka maku
Mąką wymieszać z suchymi drożdzami, dodac sól. (Jesli używamy drożdży świeżych trzeba je rozmieszac wcześniej z odrobina wody i odstawic na kilka minut aż ruszą).
Oddzielnie rozmieszac jajka z miodem, olejem oraz rozpuszczonym maslem. Zakwas rozpuscic w wodzie. Wymieszac mikserem wszystkie skladniki. Wyrabiac okolo 5 minut, az ciasto bedzie gladkie i lsniace. Jesli potrzeba skorygowac ilosc maki i plynów. Ciasto powinno odstawac od miski, nie moze byc klejace, ale dac sie uformowac w kule.
Wlozyć do miski, przykryć folią i odstawić do wyrośniecia na 1, 5 godziny, żeby podwoilo swoją objetość. Wyrośniąte ciasto uderzyć w celu odgazowania, rozlozyć plasko na blacie i poskladac dwukrotnie jak kartke papieru listowego.
Odstawić jeszcze raz do wyrosniecia na okolo 45 minut. W tym momencie mozna też odstawic ciasto do lodówki na noc (będzie bardziej aromatyczne). W takim przypadku po wyjąciu z lodówki podzielić od razu na cząści i pozwolić odpocząć około 20 minut, zanim zacznie sie formować wstągi warkocza.
Ciasto wyłożyć na blat (nie podsypywać maką), podzielić na równe cześci. Uformować z nich wałki, które za pomocą obydwu dłoni rozciągać na długość ok. 40cm. Walki powinny być przy końcach nieco cieńsze niż w środku. Jeśli ciasto nie daje sie wyciagnąć na pożadaną długość, przykryć, dać mu chwilą odpocząć, a w miądzyczasie rolować następny.
Walki polaczyć ścisle z jednego konca i zaplatać warkocz. Po zapleceniu calości końce mocno zlaczyć i podwinąć. Instrukcja zaplatania warkocza składajacego sie z wiecej niż 3 wstąg poniżej.
Odstawić do wyrosniecia na blasze wylozonej papierem. Blache najlepiej przykryc folia i odstawić do wyrosniecia na okolo godzine. Po wyjąciu, posmarować glazurą z jajka, posypać makiem.
Piec w nagrzanym do 200 st C piekarniku ok. 20 minut (jeszcze raz w trakcie posmarowac jajkiem miejsca, które wyrosly), dopiec jeszcze 10-15 minut. Jesli rumieni sie zbyt mocno, mozna przykryc folia aluminiowa.
Chalka dzieki dodatkowi zakwasu jest bardziej aromatyczna i zachowuje dluzej swiezosc.
Dzielimy wstągi tak, aby z jednej strony uzyskać np 3 paski a z drugiej 4. Przekładamy na przemian zewnetrzne do srodka jak na zdjęciach. Końcówki podwijamy z obydwu stron.
pieczywo drozdzowe z dodatkiem zakwasu / zakwas / maka pszenna
Komentarze
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.