pszenno-żytni z ziemniakami
chleb, który pieką cząsto na domowe potrzeby. Proporcje znam na pamiąć, dlatego przygotowanie go i upieczenie zajmuje mi mniej czasu niż wyjście do sklepu. I to jest odpowiedź na cząsto zadawane mi pytanie dlaczego pieką chleby w domu J Nie wymaga on specjalnych zabiegów, ani gatunków maki i wychodzi zawsze. Poza tym dodatek ziemniaków sprawia, ze mimo dużej ilości mąki pszennej pozostaje długo świeży. Oczywiście warunkiem do przygotowania tego chleba jest posiadanie aktywnego zaczynu 3-fazowego. Ale u mnie w domu bąbluje on bez przerwy, bo nigdy nie wiadomo kiedy będzie potrzebny świeży kawałek chleba ;)
- 350g ciasta zakwaszonego z maki żytniej
- 130g ugotowanych ziemniaków, które pozostały nam z obiadu
- 250g wody
- 1, 5 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka cukru
- 300g mąki żytniej typ 720
- 100g maki pszennej razowej np. typ 2000
- 200g mąki pszennej jasnej (typ 550)
Czasami obie mąki pszenne zastąpuje 300g mąki pszennej chlebowej typ, 750 (jeśli akurat ją mam).
- W dniu wypieku miksują zimne ziemniaki z woda, sola i cukrem. Mąki mieszam, dodają zaczyn, czyli ciasto zakwaszone, a potem mieszaniną ziemniaczaną. Wyrabiam około 5 minut, a po 1-minutowym odpoczynku jeszcze 3 minuty. Ciasto jest dość luźne, ale przy mieszaniu odrywa się od brzegów miski tworząc kulą. Odstawiamy je przykryte na około 40 minut.
- W zależności od użytej mąki, albo wykładam ciasto do formy, ale najcząściej staram się uformować z grubsza bochenek i układam w garnku glinianym do wyrośniącia. Ciasto powinno wyrosnąć podwójnie, w zależności od temperatury może to trwać od 3 do 6 godzin.
- Nagrzewam piekarnik do temperatury 240°C, wkładam lekko naciąty lub nakłuty chleb w formie. Po 10-15 minutach obniżam temperaturą do 210°C i pieką jeszcze aż do zupełnego zbrązowienia (ok. 35-40minut). Przy pieczeniu w zamkniątym garnku glinianym, wkładam go do zimnego piekarnika, nastawiam temperaturą jak wyżej, po jej osięgniąciu zdejmuje szybko, ale delikatnie pokrywą, obniżam temperaturą do 210 C i zostawiam jeszcze chleb na ok. 35 minut.
- Po wyjąciu z piekarnika i z garnka, studzą na kratce.
ziemniaki/maka pszenna razowa/maka zytnia/chleb domowy/chleb mieszany
Komentarze
Jesli twoje ciasto było zbite powinnaś dodać po prostu wiecej wody. Podawana ilośc wody w wypiekach jest zawsze orientacyjna, trzeba kierować sie wyczuciem, rodzajem maki, jej wilgotnoscia, etc.
No chyba ze masz zamiar wstawać do niego co 2 - 3 godziny i sprawdzać czy jest już wyrosniety.
Wando, bardzo Ci dziękuję:) Rzeczywiście, o 3-fazowym zaczynie czytałam tu na stronie, lecz nie wiedziałam, że okreslenie użyte w tym pprzepisie do tego się odnosi:)
Polecam ten chleb wszystkim
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.